Redakcja Polska

W Rosji zlikwidowano Centrum Sacharowa. Organizacja broniła praw człowieka i obywatela

19.08.2023 12:52
Moskiewski sąd zlikwidował Centrum Sacharowa. Organizacja założona w 1990 roku upamiętniała ofiary stalinowskich zbrodni, walczyła o poszanowanie praw człowieka i broniła rosyjskich więźniów politycznych.
Audio
  • Rosja: zlikwidowano Centrum Sacharowa [posłuchaj]
Na cześć radzieckiego naukowca oraz działacza politycznego Andrieja Sacharowa Parlament Europejski ustanowił w grudniu 1988 nagrodę. Nagroda im. Sacharowa 2022 wręczona przedstawicielom narodu ukraińskiego podczas ceremonii 14 grudnia European Union 2022
Na cześć radzieckiego naukowca oraz działacza politycznego Andrieja Sacharowa Parlament Europejski ustanowił w grudniu 1988 nagrodę. Nagroda im. Sacharowa 2022 wręczona przedstawicielom narodu ukraińskiego podczas ceremonii 14 grudnia© European Union 2022źr. https://www.europarl.europa.eu/

Środki na jej utrzymanie pochodziły z Pokojowej Nagrody Nobla, którą w 1975 roku otrzymał radziecki fizyk i twórca bomby atomowej Andriej Sacharow, późniejszy działacz na rzecz pokoju i rozbrojenia, współzałożyciel ruchów dysydenckich w Związku Sowieckim. 

Centrum Sacharowa było ostatnią rosyjską organizacją broniącą praw człowieka i obywatela, która cieszyła się międzynarodowym uznaniem. Wcześniej moskiewski reżim zlikwidował nagrodzone Pokojową Nagrodą Nobla Stowarzyszenie Memoriał oraz Moskiewską Grupę Helsińską.

Donosy, które doprowadziły do likwidacji Centrum Sacharowa, napisał deputowany Liberalno - Demokratycznej Partii Rosji Andirej Ługawoj. To jego brytyjski wymiar sprawiedliwości oskarżył o zamach na byłego pułkownika FSB Aleksandra Litwinienkę. Oficer po ucieczce z Rosji krytykował reżim i oskarżał Władimira Putina o zbrodnie. Został otruty radioaktywnym polonem. Zmarł w Londynie, w 2006 roku.

IAR/ks

Rosyjskie bombowce przechwycone nad Europą. Dwa F-16 poderwane z bazy NATO w Holandii

14.08.2023 13:44
Dwa holenderskie F-16 zostały poderwane w związku ze zbliżającymi się rosyjskimi bombowcami - informuje ministerstwo obrony Niderlandów. Do zdarzenia doszło w poniedziałek rano chwilę po godzinie 7.

Fala otruć dziennikarzy i aktywistów, którzy wyjechali z Rosji

17.08.2023 12:11
Dziennikarki rosyjskich mediów niezależnych: Jelena Kostiuczenko i Irina Babłojan padły ofiarami prób otrucia jesienią 2022 roku, odpowiednio w Monachium i Tbilisi, a wiosną br. próbowano otruć Natalię Arno, szefową fundacji Wolna Rosja - podał w środę portal Insider.

Rosja: dzieci i młodzież będą uczyć się zafałszowanej wersji historii i patriotyzmu

18.08.2023 12:18
Kremlowski reżim przygotował kursy indoktrynacyjne dla uczniów i studentów. Od nowego roku szkolnego dzieci i młodzież w Rosji będą uczyć się zafałszowanej wersji historii i patriotyzmu w rozumieniu putinowskim.