Redakcja Polska

Kontrowersyjny wpis ambasadora Izraela. Jest odpowiedź rzecznika polskiego MSZ

16.05.2024 15:31
"Mam nadzieję, że pan ambasador pisząc "Polska" miał na myśli terytorium Polski okupowane przez hitlerowskie Niemcy"- tak wczorajszy wpis ambasadora Izraela w Polsce Jaakowa Liwne na platformie X skomentował rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Paweł Wroński.
Odpowiedź rzecznika MSZ na kontrowersyjny wpis ambasadora Izraela w Polsce
Odpowiedź rzecznika MSZ na kontrowersyjny wpis ambasadora Izraela w PolsceŹródło: X / @RzecznikMSZ

Ambasador, odnosząc się na portalu X do hasła "Jews go back to Poland" ("Żydzi, wracajcie do Polski"), używanego przez protestujących na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, napisał, że "Żydzi ginęli w komorach gazowych w Polsce". Nie wspomniał jednak o tym, że komory te budowali i wykorzystywali w swoich obozach koncentracyjnych Niemcy.

Po tym, jak na wpis zareagowało Muzeum Auschwitz, izraelski dyplomata sprostował swój wpis. "Rzeczywiście, komory gazowe zostały zbudowane przez nazistowskie Niemcy w okupowanej Polsce i nie ma co do tego wątpliwości. Ideologia nazistowska była szerzona podczas II wojny światowej także przez ekstremistów dżihadu. Ich dzisiejsi ludobójczy wyznawcy ("Od rzeki do morza…") są niezwykle niebezpieczni i należy ich powstrzymać"- napisał potem ambasador Izraela w Polsce.

IAR/dad

Polscy oblaci w areszcie na Białorusi. Apelowali o zakończenie wojny w Ukrainie

16.05.2024 10:56
Dwaj polscy zakonnicy oblaci zatrzymani przez władze Białorusi odbywają areszty administracyjne. Ojciec Andrzej piętnastodniowy, a ojciec Paweł dziesięciodniowy.

"Potrzeba nieszablonowego myślenia". Szefowie MSW z 15 krajów, w tym Polski piszą do KE ws. migracji

16.05.2024 12:34
Stworzenie obozów dla nielegalnych migrantów w krajach poza Unią Europejską - to jeden z pomysłów 15 krajów, w tym Polski. Ministrowie spraw wewnętrznych tych państw napisali do Komisji Europejskiej, że konieczne są dodatkowe działania, by zatrzymać działania napędzające nielegalną migrację do Unii. Pod listem, który widziała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, podpisali się szefowie MSW, oprócz Polski, także Austrii, Bułgarii, Czech, Cypru, Danii, Estonii, Finlandii, Grecji, Holandii, Litwy, Łotwy, Malty, Rumunii i Włoch.

Prokuratura wydała list gończy za byłym sędzią Tomaszem Szmydtem, który zbiegł na Białoruś

16.05.2024 13:54
Prokuratura wydała list gończy za byłym sędzią Tomaszem Szmydtem. Rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że list dotyczy terytorium Polski. Na razie nie ma decyzji, by był rozszerzony o ściganie Tomasza Szmydta za granicą. Były sędzia - jak wiadomo - uciekł z kraju i przebywa na Białorusi.