Redakcja Polska

Bułgaria i Chorwacja bliżej wejścia do strefy euro. Oba kraje przyjęte do ERM-2

18.07.2020 11:20
Bułgaria i Chorwacja zostały przyjęte do mechanizmu ERM-2, obowiązkowego etapu przystąpienia do euro, poinformował Europejski Bank Centralny.
Audio

„Decyzja „stanowi ważny kamień milowy w staraniach Bułgarii i Chorwacji o przystąpienie do strefy euro” - stwierdziła Komisja Europejska.

"Po uzyskaniu zgody ministrów finansów strefy euro i urzędników EBC, dwa kraje Europy Wschodniej dołączą również do unii bankowej bloku, oddając swoich największych pożyczkodawców pod nadzór EBC od 1 października", podał bank w oświadczeniu.

Przed rozpoczęciem praktycznych przygotowań do przystąpienia do strefy euro, oba kraje muszą spędzić co najmniej dwa lata w ERM-2 , a rok 2023 jest najwcześniejszym rokiem ich członkostwa – pisze agencja Reuters.

EBC wzywa Chorwację i Bułgarię do podjęcia dalszych działań przed wejściem do strefy euro

Tymczasem, jak podkreśla członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego Fabio Panetta, Bułgaria i Chorwacja wciąż mają wiele do zrobienia, aby naprawić swoje gospodarki i usprawnić swoje instytucje przed wejściem do strefy euro.

Jak podkreślał, podjęte przez oba kraje reformy nie naprawią wszystkich nierówności i słabości, z którymi się borykają, i potrzebne są dalsze postępy w celu poprawy zarządzania, prawa i ogólnej jakości instytucji.

W ciągu co najmniej dwóch lat w ERM-2, oba kraje muszą prowadzić rozsądną politykę gospodarczą, spełniać kryteria członkostwa i mieć stabilny kurs wymiany.

 Warunki wejścia do strefy euro

 Gospodarcze kryteria przyjęcia do strefy euro dają pewność, że zainteresowane państwo jest gotowe do integracji z systemem walutowym strefy. Są 4 gospodarcze kryteria konwergencji:

- Stopa inflacji może najwyżej o 1,5 punktu procentowego przekraczać inflację 3 najstabilniejszych pod tym względem państw członkowskich.

 - Deficyt publiczny może wynosić najwyżej 3 proc. PKB. Dług publiczny może wynosić najwyżej 60 proc. PKB.

- Zainteresowane państwo musi od co najmniej 2 lat uczestniczyć w mechanizmie kursowym (ERM II). W tym czasie jego waluta nie może wykazywać silnych wahań względem centralnego kursu ERM II, a jej dwustronny centralny kurs nie może być obniżany względem euro.

 - Długoterminowe stopy procentowe mogą najwyżej o 2 punkty procentowe przekraczać stopy 3 najstabilniejszych pod względem cen państw członkowskich.

Oba kraje zasiadają w Radzie ds. Nadzoru EBC od października z pełnymi prawami głosu.

Wejście do strefy euro byłoby szczególnym przełomem dla Bułgarii, która przystąpiła do UE w 2007 roku i walczyła z obawami związanymi z przestępczością zorganizowaną i jej względnym ubóstwem. Ma najniższy dochód na mieszkańca w bloku.

Dla Chorwacji, która przystąpiła do UE w 2013 r., przystąpienie do Unii jest sposobem na utrwalenie zysków gospodarczych i stabilności od rozpadu Jugosławii w latach 90.

W Chorwacji już wiele osób oszczędza w euro, a kraj stara się również dołączyć do strefy Schengen.

Reuters.com/PR24/ho

Zobacz więcej na temat: Unia Europejska strefa euro

Negocjacje w Brukseli. Polska za hojnym funduszem odbudowy i silnym budżetem UE

17.07.2020 09:01
Duże pieniądze i duże różnice zdań - europejscy przywódcy podejmą dziś próbę porozumienia w sprawie unijnego budżetu na lata 2021-2027 oraz funduszu odbudowy po pandemii. O kompromis będzie trudno, bo istnieją rozbieżności wśród państw członkowskich. Szczyt rozpoczyna się o 10.00, ma potrwać do soboty, ale nie jest wykluczone, że przedłuży się do niedzieli. To jedno z kluczowych spotkań dla przyszłości Europy na najbliższe lata - napisał wczoraj na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Politolog University of Sussex: UE będzie musiała zaakceptować współpracę z polskim rządem

17.07.2020 14:00
Wygrana Andrzeja Dudy oznacza, że UE będzie musiała zaakceptować konieczność współpracy z tym polskim rządem, nawet jeśli nie był on przez nią preferowany – uważa prof. Aleks Szczerbiak, politolog z University of Sussex w Wielkiej Brytanii.

Bruksela: brak zgody ws. finansów UE. W sobotę kolejna próba osiągnięcia kompromisu

18.07.2020 10:36
Chodzi o unijny budżet opiewający na ponad bilion euro i fundusz odbudowy po pandemii w wysokości 750 miliardów euro. Rozmowy zostały przerwane i będą wznowione w sobotę. Na kompromisowe rozwiązania nie zgodziła się Holandia, której opór w sprawie funduszu przekreślił szanse na porozumienie.