X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Mateusz Morawiecki: Niemcy najważniejszym partnerem handlowym Polski

09.06.2021 14:00
Niemcy są najważniejszym partnerem handlowym Polski - podkreślił premier Mateusz Morawiecki podczas widekonferencji z przedstawicielami niemieckiego biznesu. Zdaniem szefa polskiego rządu modelowym przykładem udanej współpracy służy działalność małych i średnich firm.
Audio
  • Premier M. Morawiecki: "Niemcy najważniejszym partnerem handlowym Polski". Materiał Wojciecha Osińskiego (IAR)
Mateusz Morawiecki
Mateusz MorawieckiPAP/Tomasz Wojtasik

Spotkanie z polskim premierem zorganizowała Komisja Niemieckiej Gospodarki do spraw Wschodu. Jej przewodniczący Oliver Hermes zaznaczył, że "Polska jest dziś dla niemieckiej gospodarki tym, co Robert Lewandowski dla Bundesligi". - Z Polską łączy nas przekonanie o konieczności swobodnej gospodarki rynkowej i dyscypliny fiskalnej - oświadczył.

Premier Morawiecki wspominał z kolei o rosnącym odsetku polskich podmiotów gospodarczych w Niemczech. - Polska jest czwartym największym eksporterem dla Niemiec. Teraz walczymy o podium - powiedział.

Szef polskiego rządu przekonywał, że Niemcy są najważniejszym partnerem handlowym Polski. - Trzy ostatnie dekady nieprzerwanego wzrostu naszej gospodarki to także skutek dobrej współpracy z Niemcami. Jej rozwój był napędzany przez niemieckie przedsiębiorstwa - dodał.

"Niemcy mają inne priorytety"

Premier Morawiecki przypomniał, że niemieckie inwestycje w Polsce wyniosły w 2019 roku około 40 miliardów euro, a na polskim rynku działa ponad 6 tysięcy firm zza Odry. Jego zdaniem bodaj jedynym obszarem, gdzie odczucia Niemców rozmijają się z przekonaniami Polaków, jest kwestia Nord Stream 2. - Obszary, w których się najprawdopodobniej różnimy, to kwestia Nord Stream II. Ja uważam, że Nord Stream II zapewni dodatkowe narzędzia do szantażowania Ukrainy i Polski, a te narzędzia zostaną przekazane w ręce prezydenta Rosji Władimira Putina" - zaznaczył premier.

Ale - jak podkreślił - "Niemcy mają inne priorytety". - Dlatego chciałbym również o tym wspomnieć w kontekście naszej dzisiejszej dyskusji, ponieważ uważam, że powinniśmy na ten temat jeszcze rozmawiać - powiedział szef polskiego rządu.

Bezpieczeństwo a biznes

Premier mówiąc o kwestii bezpieczeństwa, które jest bardzo ważne dla wszystkich biznesów zauważył, że "przyszłość Europy zależy nie tylko od tego, jak piękne wizje będziemy prezentować Europejczykom, i jak szybko będziemy w stanie dopasowywać się formułując nowe programy, ale ważna jest tutaj nasza polityczna odpowiedź na wydarzenia, do których dochodzi obecnie".

- I takie wydarzenia mają miejsce za naszą wschodnią granicą, a które państwo bardzo dobrze znacie, bo też tam prowadzicie biznes. Również my chcielibyśmy prowadzić biznes zarówno z Rosją, jak i z Białorusią w sposób pokojowy, ale do tanga trzeba dwojga, dlatego też obie strony muszą być odpowiedzialne. Ale musimy być jednocześnie wyczuleni na zagrożenia, które dochodzą do nas z tych kierunków - podkreślił Morawiecki.

Podczas konferencji premier przedstawił także kluczowe projekty Polskiego Ładu. Okazją do zorganizowania spotkania jest zbliżająca się 30. rocznica podpisania przez Polskę i Niemcy Traktatu o dobrym sąsiedztwie.

IAR/PAP/dad

Służby wyjaśniają sprawę włamania na maila szefa KPRM. „To pisała osoba władająca językiem rosyjskim”

09.06.2021 10:38
Służby wyjaśniają sprawę włamania na prywatną skrzynkę mailową szefa KPRM Michała Dworczyka. "Ktoś, kto zna język rosyjski, widzi, że to pisała osoba władająca językiem rosyjskim, próbująca pisać w języku polskim, więc sprawa jest dosyć jasna" - wskazał w środę Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych. „To akcja dezinformacyjna” – podkreślił.

Białoruś: więźniom proponuje się pisanie próśb o ułaskawienie

09.06.2021 12:46
Niektórzy Białorusini przetrzymywani w aresztach i koloniach karnych za popieranie opozycji otrzymują propozycje pisania listów do Aleksandra Łukaszenki z prośbą o ułaskawienie. Według miejscowych mediów takie zalecenia docierają między innymi do osadzonych w koloniach karnych w Szkłowie, Nowopołocku i Witebsku.