Redakcja Polska

Wiceszef MSZ Marcin Przydacz: jest wola obu stron, aby uzyskać kompromis ws. kopalni Turów

18.06.2021 10:49
Jest wola obu stron, aby uzyskać kompromis, pytanie, za jaką cenę finalne uda się ustalić wszystkie detale - tak wiceszef resortu spraw zagranicznych Marcin Przydacz mówił w piątek w Programie Pierwszym Polskiego Radia o toczących się polsko-czeskich rozmowach ws. kopalni Turów.
Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz
Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz© Tymon Markowski/MSZ; twitter.com/@PolandMFA

Od czwartku w Pradze prowadzone są polsko-czeskie rozmowy ministerialne o międzyrządowej umowie na temat kopalni węgla kamiennego Turów. W czwartek wieczorem rozmowy zostały przerwane i zostaną wznowione w piątek rano.

Przydacz zapewnił, że MSZ starało się już wcześniej rozmawiać ze stroną czeską, tak, aby zażegnać spór dotyczący kopalni Turów. - Te negocjacje były trudne, bo brak było elastyczności czasami z jednej, czasami z drugiej strony. Finalnie do sprawy włączyli się premierzy i to jest zupełnie naturalne - mówił wiceszef MSZ.


Posłuchaj
00:27 11143293_1.mp3 Marcin Przydacz mówił w Programie 1. Polskiego Radia, że rozmowy mają "wypełnić treścią" dotychczasowe ramowe porozumienie w sprawie Turowa (IAR)

 

Podkreślił, że ramowe porozumienie zostało zawarte przez szefów rządów, a obecnie ma być to "wypełnione treścią".

Wola kompromisu

- Mamy zapewnienie i ja też mam taką pewność, jak widzę jak te negocjacje przebiegają, choć sam w nich bezpośrednio nie uczestniczę, że jest wola z obu stron i także ze strony czeskiej, aby ten kompromis uzyskać. Pytanie oczywiście za jaką cenę finalnie te detale uda się ustalić - mówił wiceszef polskiej dyplomacji. - Na pewno sytuacji nie pomaga fakt, że w Czechach toczy się kampania wyborcza - dodał Przydacz.

Ze strony polskiej w rozmowach w sprawie Turowa biorą udział m.in. wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, a także przedstawiciele resortu spraw zagranicznych.

Minister środowiska Czech Richard Brabec podkreślił na konferencji prasowej, że intencją Czechów nie jest natychmiastowe zatrzymanie kopalni Turów. Obaj ministrowie zadeklarowali chęć zawarcia porozumienia w sprawie Turowa bez angażowania w to instytucji unijnych. Strona czeska zadeklarowała wycofanie skargi z TSUE po spełnieniu ich warunków przez Polskę.

W lutym br. czeskie władze skierowały sprawę związaną z kopalnią Turów do TSUE. Ich zdaniem, rozbudowa kopalni zagraża m.in. dostępowi do wody w regionie Liberca. W maju unijny sąd, w ramach środka zapobiegawczego, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni.


PAP/IAR/dad

Kontrowersje wokół wyroku TSUE ws. "polskich obozów zagłady". "Chroni interesy Niemiec"

17.06.2021 15:33
Unijny Trybunał Sprawiedliwości uznał, że były więzień Auschwitz nie może dochodzić sprawiedliwości w polskich sądach za zwrot "polskie obozy" użyty w niemieckich mediach. Sędziowie rozpatrzyli sprawę Stanisława Zalewskiego, który wniósł skargę do polskiego sadu i zażądał przeprosin od niemieckiego portalu Mittelbayerische.de oraz zasądzenia kary za sformułowanie "polski obóz zagłady Treblinka".

Prezydenci Polski i Niemiec: wierzymy, że współpraca obu państw będzie rozkwitała

17.06.2021 17:53
Dobre sąsiedztwo Polski i Niemiec nie było i nie jest oczywistością, udało nam się je wspólnie osiągnąć, słuchając siebie nawzajem. Głęboko wierzymy, że polsko-niemiecka współpraca będzie rozkwitała - mówili w czwartek w Warszawie prezydenci Polski i Niemiec Andrzej Duda i Frank-Walter Steinmeier.

Zbigniew Rau rozmawiał telefonicznie z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem

18.06.2021 09:15
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau odbył w czwartek rozmowę telefoniczną z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem - przekazały służby prasowe polskiego resortu dyplomacji.