Redakcja Polska

Bix Aliu: Polska wybrała najlepszy i najbardziej zaawansowany technologicznie czołg na świecie

14.07.2021 13:58
Polska wybrała najlepszy i najbardziej zaawansowany technologicznie czołg na świecie, sprawdzony na polu walki - podkreślił w środę chargé d’affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu. Wpisem odniósł się do informacji, przekazanej przez MON, że Polska kupi od USA 250 czołgów M1A2 Abrams SEPv3.
Audio
  • Pierwsze amerykańskie czołgi Abrams trafią do polskiej armii w przyszłym roku. Materiał Dawida Grygorcewicza (IAR)
Czołg M1A2 Abrams (zdj. ilustracyjne)
Czołg M1A2 Abrams (zdj. ilustracyjne)Karolis Kavolelis/ Shutterstock

"Polska wybrała najlepszy i najbardziej zaawansowany technologicznie czołg na świecie, sprawdzony na polu walki. Amerykańskie Abramsy w wersji M1A2 SEPv3 zapewniają lepszą ochronę dla załogi, wzmocnią bezpieczeństwo Polski i wschodniej flanki NATO. Gratulacje" - napisał Amerykanin na Twitterze.

W środę Jarosław Kaczyński, wicepremier i przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych oraz Mariusz Błaszczak szef MON poinformowali o zakupie czołgów od USA. Według ich zapowiedzi pierwsze czołgi Abrams mają trafić do Polski w przyszłym roku.

250 czołgów M1A2 Abrams w najnowszej wersji SEPv3 ma docelowo stacjonować na wschodzie kraju i stanowić uzbrojenie 18. Dywizji Zmechanizowanej. Program rządowy ich zakupu wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym opiewa na kwotę 23 mld 300 mln zł.

Polskie badania potwierdzają, że szczepienia skutecznie chronią przed ciężkim COVID-19

14.07.2021 10:31
Hospitalizacje z powodu COVID-19 osób w pełni zaszczepionych zdarzają się bardzo rzadko – wynika z badania polskich naukowców, które opublikowało czasopismo "Vaccines". Świadczy to o wysokiej skuteczności szczepień w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi tej choroby.

Amerykańskie czołgi Abrams dla Sił Zbrojnych RP. Noszą miano "niezniszczalnych"

14.07.2021 10:38
Ministerstwo obrony narodowej zapowiedziało w środę pozyskanie przez Polskę czołgów podstawowych Abrams. Mowa o najnowszej wersji, M1A2 Abrams SEPv3, używanej od 2020 r. podstawowego czołgu amerykańskiej armii, który jest w służbie od początku lat 80. Czołg M1 Abrams cieszy się sławą "niezniszczalnego" i jest jednym z symboli potęgi amerykańskiej armii.