X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Tajwan zacieśnia relacje z naszym regionem Europy. W planach są fabryki czipów

25.11.2021 10:33
Tajwan chce współpracować z krajami Europy Środkowo-Wschodniej w zakresie półprzewodników - poinformowały władze w Tajpej. Tajwan to czołowy producent czipów na świecie. Tajwańskie władze, wbrew stanowisku Chin, podejmują działania zmierzające do zacieśnienia relacji z naszym regionem Europy.
Tajpej
Tajpej shutterstock.com/Robert CHG

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) to największy producent półprzewodników na świecie. Ze względu za niedobory w produkcji układów scalonych firma zapowiedziała budowę fabryk poza Tajwanem, m.in. w Japonii, gdzie inwestycja zostanie częściowo dofinansowana przez tamtejsze władze.

Współpraca przy produkcji półprzewodników

Kung Ming-hsin, szef Narodowej Komisji Rozwoju Tajwanu, po powrocie z podroży do trzech państw Europy Środkowo-Wschodniej poinformował, że wyrażono zainteresowanie m.in. współpracą w zakresie półprzewodników. Pomysł rozmieszczenia tajwańskich fabryk na Litwie, Słowacji lub w Czechach znalazłby wsparcie Brukseli - zauważa Agencja Reutera. Te trzy państwa w ostatnim czasie, wbrew naciskom ze strony Chin, rozwijają współpracę z Tajwanem, który jest światową potęgą w zakresie produkcji czipów.

Ze względu na otwarcie przedstawicielstwa Tajwanu w Wilnie chińskie władze obniżyły ostatnio rangę relacji dyplomatycznych z Litwą do poziomu chargé d’affaires.

PR24/IAR/ho

Spotkanie Morawiecki-Macron. Tematem bezpieczeństwo UE, kryzys na granicy i sankcje wobec Mińska

24.11.2021 15:11
Podczas spotkania z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem mówiłem m.in. o obawach dotyczących sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i o gromadzeniu się rosyjskich jednostek wokół Ukrainy. odpowiedzią powinno być solidarne podejście całej UE - powiedział w środę w Paryżu premier Mateusz Morawiecki.

Focus on The Border - o sytuacji na granicy Polski, Unii Europejskiej i NATO

25.11.2021 09:18
Polskie Radio dla Zagranicy uruchamia cykl reportaży Focus on The Border, dotyczący przyczyn i skutków kryzysu migracyjnego na wschodniej granicy Unii Europejskiej. Sytuacja na granicy Polski, Unii Europejskiej oraz NATO prezentowana jest głównie jako kryzys migracyjny. Przyczyną kryzysu jest jednak przede wszystkim próba sprowokowania działań o charakterze wojny hybrydowej na granicy Rzeczypospolitej Polskiej, nie tylko jako członka NATO i Unii Europejskiej, ale nade wszystko w celu destabilizacji i podsycania niepokoju na terytorium całej Unii Europejskiej.

Rosyjska armia gromadzi siły przy granicy z Ukrainą. Umacnia się też na Białorusi

25.11.2021 09:33
Rosja utrzymuje w rejonie granicy z Ukrainą około 90 tysięcy żołnierzy, a od niedawna zacieśnia współpracę z Białorusią i zwiększa tam obecność wojskową. Zarazem, zdaniem ekspertów, poważne siły regularne są gotowe do działania w dowolnej chwili.130 taktycznych grup batalionowych (każda liczy ok. 800 żołnierzy) jest w stałej gotowości.