Redakcja Polska

Agencja Fitch po raz kolejny obniżyła rating Rosji. Kraj zbliża się do niewypłacalności

09.03.2022 10:01
Agencja ratingowa Fitch po raz kolejny obniżyła rating Rosji, tym razem z poziomu B do C. Jest to kolejny tak zwany poziom śmieciowy. 
Agencja ratingowa Fitch po raz kolejny obniżyła rating Rosji
Agencja ratingowa Fitch po raz kolejny obniżyła rating RosjiPAP/ANDREW GOMBERT

Ekonomiści z tej agencji podkreślili jednocześnie, że nieuchronnie zbliża się niewypłacalność kraju. To efekt licznych sankcji nałożonych przez Zachód na Rosję po jej inwazji na Ukrainę. Sprawiają one, że Rosja ma coraz mniejszą zdolność do obsługi zadłużenia.

Giełda w Moskwie nie działa kolejny dzień - wczoraj również nie została otwarta w obawie o krach.
W poprzednich dniach agencje ratingowe Fitch i Moody's obniżyły status długu Rosji do śmieciowego. Poprzednim krajem, który zanotował tak duży i gwałtowny spadek wiarygodności kredytowej, była Korea Południowa w czasie kryzysu azjatyckiego 1997 roku.

Moody's: posiadacze obligacji odzyskają tylko część inwestycji

Według agencji ratingowej Moody's zagraniczni posiadacze obligacji prawdopodobnie odzyskają tylko część swoich inwestycji. "Pierwszy raz od rewolucji bolszewickiej w 1917 r. pojawiło się widmo poważnego braku spłaty zagranicznych obligacji" - stwierdził w swojej analizie Reuters.

Autorzy depeszy powołali się na ocenę agencji ratingowej Moody's, która stwierdziła, że "ryzyko niewypłacalności wzrosło i że zagraniczni posiadacze obligacji prawdopodobnie odzyskają tylko część swoich inwestycji".

"W niedzielę agencja Moody's obniżyła rating kredytowy Rosji do poziomu C, drugiego najniższego szczebla w swojej drabinie ratingowej, powołując się na kontrolę kapitału przez bank centralny, która może ograniczyć płatności z tytułu zagranicznego zadłużenia kraju i doprowadzić do niewypłacalności" - przypomniał Reuters.

Moody's tłumaczył swoją decyzję poważnymi obawami, co do gotowości i zdolności Rosji do spłaty swoich zobowiązań.


PAP/dad

Polska może przekazać samoloty MiG-29 do dyspozycji USA. Jest oświadczenie szefa MSZ

08.03.2022 20:52
"Władze Rzeczypospolitej Polskiej, po konsultacjach prezydenta i rządu, gotowe są niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MIG-29 do bazy w Rammstein w Niemczech i przekazać je do dyspozycji rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki" - przekazał w komunikacie minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

Szef MSZ Ukrainy do Niemców: wydaje wam się, że dokonaliście bohaterskiego czynu, ale zrobiliście za mało

09.03.2022 10:26
Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba w tekście opublikowanym w środę w dzienniku "Welt" pisze, że Niemcy wprawdzie skorygowały swoją politykę wobec Rosji, ale o wiele za późno i za słabo. - Wydaje wam się, że dokonaliście bohaterskiego czynu, ale zrobiliście za mało - podkreślił.