Polskie Radio
Section05
rating

Eksperci: stabilne perspektywy dla polskiej gospodarki

Perspektywy dla polskiej gospodarki są stabilne, choć mierzymy się jak cały świat z kryzysem gospodarki. Jest on u nas jednak płytki, a już na drugi kwartał agencje ratingowe zgodnie przewidują dla nas wzrosty. Przyczyną mają być spadek inflacji i korzystniejsze warunki zewnętrzne. Na dziś nie widać żadnych zagrożeń dla wypłacalności Polski, ale potrzebne jest wskazanie finansowania rosnących wydatków - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Krzysztof Kandefer ze Społecznej Akademii Nauk oraz dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja rating OECD MFW deficyt budżetowy pkb

Jakie są nastroje polskich przedsiębiorców? Znamy najnowszy wskaźnik PMI

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w kwietniu wyniósł 46,6 pkt. wobec 48,3 pkt. w marcu - podał S&P Global. Kwietniowy wskaźnik indeksu osiągnął najniższą wartość od czterech miesięcy. To efekt spadku popytu, choć spadły koszty produkcji, najbardziej od sierpnia 2020 roku. Ale i tak wskaźnik PMI dla Polski jest wyższy niż średnia w strefie euro oraz we Francji i w Niemczech.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA produkcja przemysłowa PMI rating inflacja

ANALIZA Polska na czele listy krajów, do których przenoszona jest produkcja. Jest kilka powodów

Globalne łańcuchy dostaw zostały silnie dotknięte przez ostatnie zakłócenia. Prowadzi to do znacznego przesunięcia równowagi, odchodzenia od wysoce skoncentrowanych obszarów produkcji w kierunku lokalizacji bliżej rynku końcowego oraz szerszej gamy krajów o niskich kosztach pracy. Polska gospodarka na tym zyskuje.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA stopy procentowe rating infografika pkb

Eksperci: w ogólnoświatowym kryzysie kluczowe jest postrzeganie naszej gospodarki jako stabilnej

Świat stoi przed wyzwaniem, jakim jest wzmocnienie gospodarki w sytuacji wojny na Ukrainie i następstw po pandemii Covid-19. Zmieniają się tak strumienie dostaw, jak i potrzeby konsumpcyjne społeczeństw. Polska może na skracaniu łańcuchów dostaw korzystać, a stabilne perspektywy dla naszej gospodarki potwierdzają agencje ratingowe. Ta stabilność jest nawet ważniejsza od samych wskaźników wzrostu - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Andrzej Sadowski prezydent Centrum im. Adama Smitha i Piotr Soroczyński główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA fitch wojna na Ukrainie inflacja Polski Ład COVID-19 rating

Agencja Fitch utrzymała rating Polski. "Stabilna perspektywa"

Agencja Fitch ogłosiła decyzję o utrzymaniu oceny ratingowej Polski na poziomie A-/F1 odpowiednio dla długo i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A-/F1 odpowiednio dla długo i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej. "Stabilna perspektywa odzwierciedla nasze oczekiwania, że polska gospodarka pozostanie odporna na zewnętrzne szoki oraz wyzwania makroekonomiczne" - podano.
Zobacz więcej na temat:  fitch gospodarka polska rating