Redakcja Polska

"Handelsblatt": minister gospodarki rozważa wywłaszczenie i nacjonalizację niemieckich spółek zależnych Gazpromu i Rosnieftu

01.04.2022 11:45
Niedobór ropy naftowej i gazu zmusza rząd niemiecki do działania. Minister gospodarki Robert Habeck rozważa obecnie nawet wywłaszczenie i nacjonalizację niemieckich spółek zależnych rosyjskich koncernów energetycznych Gazpromu i Rosnieftu - pisze dziennik "Handelsblatt".
Spółki Gazpromu i Rosnieftu w Niemczech mogą zostać wywłaszczone
Spółki Gazpromu i Rosnieftu w Niemczech mogą zostać wywłaszczoneShutterstock/360b

"Wojna na Ukrainie sprawia, że w federalnym ministerstwie gospodarki dojrzewają plany, które jeszcze kilka tygodni temu były nie do pomyślenia" - napisał w czwartek dziennik gospodarczy. "W środę minister gospodarki Robert Habeck wezwał do uruchomienia pierwszego etapu planu awaryjnego w związku z obawami o wstrzymanie dostaw rosyjskiej energii" - przypomina gazeta.

Według informacji z kręgów rządowych, do których dotarł "Handelsblatt" "najwyżsi rangą urzędnicy wciąż jednak pracują nad znacznie dalej idącymi krokami. Na przykład w kraju rozważa się wywłaszczenie i nacjonalizację niemieckich spółek zależnych rosyjskich koncernów energetycznych Gazprom i Rosnieft".

Obawy o bezpieczeństwo

"Tłem dla tych rozważań, w które zaangażowany jest również kanclerz Olaf Scholz, są obawy o bezpieczeństwo dostaw w Niemczech", jak potwierdziło "Handelsblatt" kilku przedstawicieli rządu. Władze federalne "chcą zapobiec masowym zakłóceniom w dostawach energii w przypadku upadku tych firm, które mają dla Niemiec znaczenie systemowe" - pisze dziennik.

Gazeta przypomina, że "Gazprom Germania zarządza dużymi magazynami gazu. Z kolei Rosneft Deutschland jest kluczowym graczem na rynku benzyny, oleju napędowego (...) jako operator rafinerii. Obie firmy są obecnie niezastąpione na niemieckim rynku energetycznym".

Mogą jednak "stracić podstawę do prowadzenia działalności. Rosneft Deutschland i Gazprom Germania, jako firmy z sektora energetycznego, są wyłączone z sankcji nałożonych przez Zachód. Obecnie jednak sankcje te dotykają ich na inne sposoby" - zauważa "Handelsblatt".

Bankructwo techniczne

Nie można lekceważyć niebezpieczeństwa "bankructwa technicznego" - powiedział gazecie jeden z ekspertów. Wynika to z faktu, że od czasu wejścia w życie sankcji banki i partnerzy biznesowi dystansują się od firm z rosyjskimi właścicielami.

O stopniu uzależnienia Niemiec świadczą ich powiązania z Rosnieftem. Sama spółka ma 25-procentowy udział w niemieckiej branży rafineryjnej. Ponadto, posiadając 4 000 klientów w Niemczech, firma jest jednym z największych graczy w dziedzinie handlu i logistyki ropy naftowej. Rosnieft dominuje szczególnie we wschodnich Niemczech. Rafineria PCK w Schwedt dostarcza 95 procent benzyny, oleju napędowego, oleju opałowego i parafiny dla regionu Berlina i Brandenburgii.


PAP/dad

Jarosław Kaczyński: nie mamy żadnej wątpliwości, że w Smoleńsku był zamach

01.04.2022 09:28
W wywiadzie dla Programu Pierwszego Polskiego Radia Kaczyński pytany, czy Polska rozważa działania prawne na forum międzynarodowym w sprawie katastrofy smoleńskiej, powiedział, że jego zdaniem sytuacja teraz do tego dojrzewa.

Brytyjczycy wyślą więcej "śmiercionośnej broni" na Ukrainę

01.04.2022 11:07
Wielka Brytania i jej sojusznicy zgodzili się wysłać więcej śmiercionośnej broni na Ukrainę, aby pomóc odpierać rosyjską inwazję - ogłosił w czwartek brytyjski minister obrony Ben Wallace. Według części komentatorów i nieoficjalnych doniesień mowa o armatohaubicach AS-90. Wcześniej państwa europejskie, a także Stany Zjednoczone deklarowały wysyłanie Ukraińcom jedynie broni defensywnej.