Polskie Radio
Section05
Antoni Macierewicz

Rakiety Patriot trafią do Polski. "Duży sukces rządu"

Rząd USA formalnie zaakceptował propozycję sprzedaży Polsce systemów obrony przeciwrakietowej Patriot. Wartość kontraktu może przekroczyć 10 miliardów dolarów. W magazynie Północ-Południe komentarz dra Piotra Zakrzewskiego z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Michała Karnowskiego z Sieci.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Patriot Michał Karnowski USA Antoni Macierewicz Ministerstwo Obrony Narodowej wojsko NATO POLSKA

Szef MON: umowy na Patrioty możliwe jeszcze w tym roku

Kongres USA zajmie się jutro sprawą sprzedaży Polsce systemu antyrakietowego Patriot. Jeśli administracja Stanów Zjednoczonych wyda pozytywną notyfikację, będziemy mogli jeszcze w tym roku podpisać umowę - uważa szef MON. Antoni Macierewicz w trakcie spotkania z dziennikarzami powiedział, że z naszego punktu widzenia pozytywna decyzja Kongresu kończy negocjacje. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Patriot Antoni Macierewicz Ministerstwo Obrony Narodowej MON

Ministerstwo Obrony Narodowej: priorytetem obrona kraju

„Cały wysiłek MON nakierowany jest na to, żeby Polska była bezpieczna, żeby polska armia była zdolna wypełnić swoje konstytucyjne obowiązki, by była tak silna, tak sprawna i tak potężna, by bronić naszej ojczyzny” – oświadczył minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, podsumowując dwuletnie dokonania swojego resortu. Jego wystąpienie komentowali w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Wójtowicz (Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego) i Piotr Falkowski (Nasz Dziennik).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Obrony Narodowej Antoni Macierewicz rząd Beaty Szydło

"Pozycja Unii Europejskiej będzie słabła". Receptą PESCO?

Polska i 22 inne kraje unijne notyfikowały przystąpienie do stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności (PESCO) w ramach UE. Państwa te przyjęły konkretne zobowiązania, które mają wzmacniać ich zdolności obronne. W Świecie w Powiększeniu rozmowa z prof. Piotrem Grochmalskim z Akademii Sztuki Wojennej. 
Zobacz więcej na temat:  Antoni Macierewicz Unia Europejska armia Bruksela wojsko Brexit NATO Federica Mogherini PESCO

Kraje UE podpisały deklarację o ściślejszej współpracy wojskowej

23 unijne kraje, wśród nich Polska, zdecydowały się na ściślejszą współpracę wojskową. W jej ramach mają się angażować we wspólne projekty zbrojeniowe finansowane z europejskiego funduszu obronnego. Rozwijane mają być też nowe technologie. W Polskim Radiu 24 mówił o tym Mariusz Cielma (Nowa Technika Wojskowa).
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Unia Europejska Bruksela Ministerstwo Obrony Narodowej Antoni Macierewicz