Redakcja Polska

Prezydenci Polski, Litwy i Łotwy uroczyście otworzyli nowy polsko-litewski gazociąg

05.05.2022 13:43
To bardzo ważna inwestycja mająca wymiar nie tylko gospodarczy, lecz też polityczny - podkreślili w swoich wystąpieniach. Nowym połączeniem będzie można tłoczyć surowiec w dwie strony.
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda o otwarciu interkonektora gazowego na Litwie [POSŁUCHAJ]
  • Prezydent Andrzej Duda powiedział, że przekazany dziś do eksploatacji gazowy interkonektor na Litwie jest odpowiedzią na energetyczny szantaż Rosji. Relacja Kamila Zalewskiego [posłuchaj]
Prezydent o otwarciu interkonektora gazowego na Litwie
Prezydent o otwarciu interkonektora gazowego na Litwietwitter.com/prezydentpl

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że przekazany dziś do eksploatacji gazowy interkonektor na Litwie jest odpowiedzią na energetyczny szantaż Rosji. W miejscowości Jawniuny koło Wilna uroczyście uruchomiono gazociąg przesyłowy Polska-Litwa. Polski prezydent podkreślił, że w ten sposób nasz kraj i cały region Europy uniezależnia się od rosyjskich surowców.

Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski podkreślił, że dzięki nowemu połączeniu Polska zyskuje dostęp do terminala w Kłajpedzie, co wzmacnia poziom bezpieczeństwa dostaw gazu do polskich odbiorców. Dodał, że Polska ma szereg kolejnych projektów. Piotr Naimski dodał, że inne inwestycje w sektorze gazowym będą w Polsce kontynuowane i projektowane razem z sąsiadami.

Gazociąg ma około 500 kilometrów długości. Dostarcza gaz do Polski, na Litwę i Łotwę.

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że uruchamiany interkonektor gazowy z Litwy będzie docelowo dostarczał do Polski około 2,5 miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie. Interkonektor uruchomiono 1 maja, w czwartek nastąpiło jego oficjalne otwarcie.

Piotr Müller, który był gościem Polskiego Radia, podkreślił, że ten gazociąg jest jednym z elementów bezpieczeństwa energetycznego Polski. Umożliwia on magazynowanie gazu w różnych miejscach.

"To, co jest najważniejsze, to po prostu trzymanie różnego rodzaju dróg transportu gazu. Podobny interkonektor jest budowany - po naszej stronie już gotowy - jeżeli chodzi o Słowację, zwiększanie możliwości magazynowych na terenie Polski, no i przede wszystkim budowa Baltic Pipe" - mówił rzecznik rządu.

Gazociąg z Litwy to wspólna inwestycja Gaz-Systemu i litewskiego operatora przesyłowego Amber Grid, współfinansowana przez Unię Europejską.

Od 1 maja do 30 września techniczna przepustowość połączenia gazowego w kierunku Litwy wyniesie w przeliczeniu 2 miliardy metrów sześciennych rocznie, a w kierunku Polski - około 1,9 miliarda metrów sześciennych gazu rocznie.

Gazociąg pełną przepustowość osiągnie w październiku tego roku. Docelowo ma mieć zdolność przesyłową rzędu 2,5 miliarda metrów sześciennych w kierunku Litwy i 2 miliardy w kierunku Polski.

IAR/PP

Zobacz więcej na temat: gaz POLSKA Litwa

Połączenie gazowe między Litwą i Polską GIPL już działa

01.05.2022 13:16
Jego łączna długość to ponad 500 kilometrów. Jest to jeden z najważniejszych projektów strategicznych ostatniej dekady

KE: nie mamy informacji, by jakaś spółka uległa żądaniom Rosji ws. zapłaty za gaz w rublach

03.05.2022 07:15
Komisja Europejska nie ma informacji, by jakaś unijna spółka uległa żądaniom Rosji i zgodziła się płacić za gaz w rublach. Takie stanowisko przedstawiła komisarz do spraw energii Kadri Simson po nadzwyczajnej naradzie ministerialnej w Brukseli. Chodzi o żądania Kremla dotyczące zakładania kont w Gazprombanku, by płacić za błękitne paliwo. Polska i Bułgaria, które w ubiegłym tygodniu odmówiły ich spełnienia, zostały odcięte przez Rosję od dostaw gazu.

Strasburg: szczegóły szóstego pakietu sankcji UE nałożonych na Rosję

04.05.2022 09:53
Unia Europejska chce w ciągu pół roku odejść od rosyjskiej ropy, zapowiada też kolejne sankcji przeciwko rosyjskim bankom i mediom.