Redakcja Polska

KE: nie mamy informacji, by jakaś spółka uległa żądaniom Rosji ws. zapłaty za gaz w rublach

03.05.2022 07:15
Komisja Europejska nie ma informacji, by jakaś unijna spółka uległa żądaniom Rosji i zgodziła się płacić za gaz w rublach. Takie stanowisko przedstawiła komisarz do spraw energii Kadri Simson po nadzwyczajnej naradzie ministerialnej w Brukseli. Chodzi o żądania Kremla dotyczące zakładania kont w Gazprombanku, by płacić za błękitne paliwo. Polska i Bułgaria, które w ubiegłym tygodniu odmówiły ich spełnienia, zostały odcięte przez Rosję od dostaw gazu.
Komisarz UE ds. energii przekazał, że KE nie ma informacji, by jakaś spółka uległa żądaniom Rosji ws. zapłaty za gaz w rublach
Komisarz UE ds. energii przekazał, że KE nie ma informacji, by jakaś spółka uległa żądaniom Rosji ws. zapłaty za gaz w rublachMAXSHOT.PL/Shutterstock

Unijna komisarz do spraw energii Kadri Simson nazwała decyzję o wstrzymaniu dostaw punktem zwrotnym w trwającym kryzysie.

- Jest to nieuzasadnione złamanie obowiązujących umów i ostrzeżenie, że każdy kraj może być następny. Płatności w rublach są oczywistym złamaniem sankcji, ponieważ dostarczają pieniądze do Banku Centralnego i nie mogą być akceptowane. Państwa członkowskie i firmy nie powinny mieć złudzeń i zdawać sobie sprawę, że nie mogą polegać na dobrej wierze Gazpromu i rosyjskiego reżimu w tej sprawie - podkreśliła unijna komisarz.

Krok do spirali zadłużenia?

Z kolei minister klimatu i środowiska Anna Moskwa ostrzegała, że zapłata za rosyjski gaz w rublach zgodnie z dekretem Kremla może doprowadzić do nieustającego długu wobec Rosji. Nawet wtedy - jak dodała - kiedy kraje zdecydują się na otwarcie konta w euro w Gazprombanku.

Tłumaczyła, ze momentem płatności i uznania tej płatności przez stronę rosyjską jest moment przewalutowania i uznania tego przewalutowania.

- Co oznacza, że od strony rachunkowo-księgowej momentem płatności i rodzajem płatności jest płatność w rublach. Więc nawet jeśli państwa interpretują, że nie płacą w rublach, to płacą. Przypomnę, że żaden z tych dokumentów nie mówi o sposobie przewalutowania. Jaki to będzie kurs? Możemy sobie wyobrazić sytuację, że państwa wpłacają swoje środki na to nowe konto, następnie nie wiadomo po jakim kursie jest to przewalutowane na ruble - mówiła polska minister dodając, że to może spowodować spiralę nieustającego długu.

W połowie maja przypadają terminy kolejnych płatności za rosyjski gaz przez spółki z unijnych krajów i wtedy będzie wiadomo jakie decyzje one podejmą. Nie jest wykluczone, że do tego czasu Komisja przedstawi kolejne wytyczne.

PAP/ho

Andrzej Duda spotkał się z Nancy Pelosi. Głównym tematem rozmów wsparcie Ukrainy

02.05.2022 14:22
Prezydent Andrzej Duda w Pałacu Prezydenckim przyjął Nancy Pelosi, przewodniczącą Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych. Podczas spotkania powiedział, że jej dzisiejsza wizyta w Polsce oraz wczorajsza w Kijowie mają ogromne znaczenie dla relacji w tej części Europy.

Rosja planuje zaatakować Mołdawię? Wiceszef MSZ: groźby trzeba traktować poważnie

02.05.2022 18:21
- Rosja jest zdolna do wszystkiego, jednocześnie trzeba wiedzieć, że jej możliwości są obecnie mocno ograniczone - odpowiedział wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński na pytanie, czy potwierdzone są doniesienia medialne, iż Rosja planuje zaatakować Mołdawię.

Koniec rozmów pokojowych? Sekretarz RBNiO Ukrainy: z Rosją możemy podpisać tylko jej kapitulację

03.05.2022 07:30
- Z Rosją możemy podpisać tylko jej kapitulację - powiedział na antenie ukraińskiej telewizji sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.