Redakcja Polska

50 lat rejsów Polskich Linii Lotniczych LOT do Chicago

07.05.2022 09:37
50 lat temu, w maju 1972 roku Polskie Linie Lotnicze LOT uruchomiły bezpośrednie połączenia z Warszawy do Chicago w Stanach Zjednoczonych. Dziś LOT świętuje tę rocznicę.
Audio
PLL LOT przywracają wiele z zawieszonych z powodu pandemii połączeń lotniczych.
PLL LOT przywracają wiele z zawieszonych z powodu pandemii połączeń lotniczych.twitter/zrpl

Jak mówił prezes PLL LOT Rafał Milczarski, uruchomienie tego połączenia było przełomem w historii linii. Zaznaczył, że Chicago, razem z uruchomionym nieco wcześniej połączeniem do Toronto w Kanadzie, było jednym z pierwszych bezpośrednich połączeń z Polski do Ameryki Północnej. Rejsy w tym czasie były obsługiwane przez samoloty typu Ił 62. Pod koniec lat 80. LOT zastąpił te maszyny samolotami Boeing 767.

Wcześniej jednym z niewielu sposobów dotarcia do USA z Polski były rejsy statkami pasażerskimi. Podróż trwała około tygodnia.

W tej chwili polski przewoźnik lata do kilku miast w Stanach Zjednoczonych. Oprócz Chicago, to Nowy Jork, Miami oraz Los Angeles. Przed wybuchem pandemii COVID - 19 przewoźnik chciał uruchomić połączenia do Waszyngtonu i San Francisco. Prezes Rafał Milczarski powiedział, że na nowe kierunki w USA trzeba jeszcze poczekać. Zaznaczył, że sytuacja związana z pandemią COVID - 19 musi się jeszcze trochę poprawić. Przypomniał też, że uruchomienie nowego połączenia wiąże się z szeregiem procedur, a także kampanią informacyjną i reklamową.

Prezes PLL LOT zapowiedział, że od tegorocznych wakacji przewoźnik będzie latał do Chicago 14 razy w ciągu tygodnia.

IAR/PP

Grupa Orlen chce zbudować farmy wiatrowe na litewskiej części Bałtyku

25.04.2022 14:57
PKN Orlen zamierza wystartować na Litwie w aukcji na koncesje na morskie farmy wiatrowej, analizuje także możliwość budowy lądowych mocy wiatrowych wokół rafinerii w Możejkach - poinformował w poniedziałek w Wilnie prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Prezydenci Polski, Litwy i Łotwy uroczyście otworzyli nowy polsko-litewski gazociąg

05.05.2022 13:43
To bardzo ważna inwestycja mająca wymiar nie tylko gospodarczy, lecz też polityczny - podkreślili w swoich wystąpieniach. Nowym połączeniem będzie można tłoczyć surowiec w dwie strony.