Redakcja Polska

Wniosek o pieniądze na KPO. Minister Waldemar Buda: zostanie złożony w lipcu

17.05.2022 14:04
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda powiedział, że formalny wniosek o przydział pieniędzy w ramach Krajowego Planu Odbudowy zostanie złożony w lipcu. Dodał, że w tym roku Polska może liczyć na 2,8 mld euro z części grantowej i 1,3 mld euro z części pożyczkowej.  
Buda: formalny wniosek o przydział pieniędzy z KPO zostanie złożony w lipcu
Buda: formalny wniosek o przydział pieniędzy z KPO zostanie złożony w lipcuPAP/Tomasz Gzell

- W lipcu składamy wniosek (o przydział pieniędzy w ramach KPO). Na rozpatrzenie wniosku jest kilka tygodni przez Komisję. Jak złożymy wniosek na początku lipca, pierwsza transza trafi w tym roku. To jest 2,8 mld euro z części granatowej, czyli przeszło 11 mld zł. Z części pożyczkowej 1,3 mld euro, czyli około 6 mld zł - powiedział szef MRiT na antenie TVP1.

Minister poinformował, że środki te zostaną przeznaczone m.in. na odnawialne źródła energii, jak offshore na Morzu Bałtyckim, miejsca w przedszkolach, likwidację białych plan w dostępie do internetu w Polsce czy infrastrukturę kolejową. - Przetargi na kolei trwają i są rozstrzygane, za chwilę będziemy świadkami realizacji tych inwestycji jeszcze przed otrzymaniem środków europejskich - stwierdził minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

W ramach Funduszu Odbudowy z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, nasz kraj wnioskuje o 23,9 mld euro w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

Müller: doszliśmy do porozumienia

Z kolei w programie "Jedziemy" w TVP Info Piotr Müller powiedział, że porozumienie z Komisją Europejską polega na tym, że jeżeli zostanie przyjęta prezydencka ustawa, zakładająca likwidację Izby Dyscyplinarnej, oznaczać to będzie wypłatę środków z KPO. Rzecznik rządu był pytany, czy na pewno jest porozumienie z Komisją Europejską w sprawie KPO i czy po przyjęciu przez Sejm ustawy zakładającej likwidacje Izby Dyscyplinarnej SN Komisja Europejska nie wymyśli jakiegoś kolejnego pretekstu, by nie wypłacać Polsce pieniędzy.

- W Unii Europejskiej są oczywiście radykałowie, którym zależy na tym, aby w tym porozumieniu w przyszłości szukać nieporozumienia, ale jestem przekonany, że akurat na tym poziomie, jeśli chodzi o KPO, doszliśmy do takiego porozumienia, że jeżeli zostanie przyjęta ustawa pana prezydenta, która jest w Sejmie, będzie to oznaczało wypłatę środków - odpowiedział rzecznik rządu.


PAP/IAR/dad

Daniel Obajtek: potwierdziło się, że rząd PO chciał oddać całkowitą kontrolę nad Lotosem

16.05.2022 09:49
Odtajnienie notatki z 2011 roku ówczesnego ministra skarbu Aleksandra Grada wskazuje, że rząd Donalda Tuska zakładał oddanie całkowitej kontroli nad rafinerią Lotosu w Gdańsku - wynika z wypowiedzi prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka cytowanego w przesłanym mediom komentarzu.

Komisja Europejska obniża prognozy gospodarcze dla Unii, w tym dla Polski

16.05.2022 12:49
Komisja Europejska obniżyła prognozy gospodarcze dla Unii Europejskiej, w tym dla Polski, w związku z wojną na Ukrainie. Z szacunków Brukseli wynika, że polska gospodarka będzie się rozwijała w tym roku w tempie 3,7 procent. W lutym Komisja przewidywała, że PKB Polski wzrośnie o 5,5 procent. Jeśli chodzi o cała Unię to według lutowych prognoz PKB Wspólnoty miał wzrosnąć o 4 procent, teraz mówi, że będzie to 2,7 procent.