Redakcja Polska

Ukraina potrzebuje tysiąca haubic kalibru 155 mm. Litwa śle kolejne drony

13.06.2022 13:46
Ukraina potrzebuje tysiąca haubic kalibru 155 milimetrów dla osiągnięcia przewagi ogniowej nad Rosją. Poinformował o tym doradca prezydenta Wolodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak. Wymienił także inne rodzaje uzbrojenia, niezbędne ukraińskiej armii do obrony przed Rosją. Na wezwanie między innymi odpowiada Litwa, która śle ukraińskiemu wojsku kolejne drony.
Audio
  • Litwa kupiła nowoczesne, estońskie drony, które trafią na Ukrainę. W najbliższym czasie planowany jest zakup kolejnych. Materiał Kamila Zalewskiego
Wojska ukraińskie na linii frontu w pobliżu Doniecka
Wojska ukraińskie na linii frontu w pobliżu Doniecka PAP/EPA/STR

Doradca ukraińskiego prezydenta napisał, że oprócz tysiąca haubic jego kraj potrzebuje także między innymi 300 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, 500 czołgów, tysiąca transporterów opancerzonych i tysiąca dronów. Jak zaznaczył Mychajło Podolak, pojutrze w Brukseli ma się odbyć spotkanie ministrów obrony krajów wspomagających Ukrainę, podczas którego omawiana będzie kwestia dostaw uzbrojenia.

Obecnie, według ocen ukraińskich wojskowych, Rosja ma 10-krotną przewagę ogniową nad Ukrainą. Potrzebuje ona w toczącej się wojnie przede wszystkim artylerii dokładniejszej i o większej sile rażenia, niż używana przez Rosję. Polska w ramach pomocy przekazała Ukrainie między innymi nowoczesne samobieżne haubice KRAB, ale też czołgi T-72.

Litwa śle kolejne drony

Nowoczesne, estońskie drony zakupiła dla Ukraińców Litwa. W najbliższym czasie planowany jest zakup kolejnych.

Cztery nowoczesne drony rozpoznawcze kosztowały 660 tysięcy euro. Litewski dziennikarz Andrius Tapinas napisał w mediach społecznościowych, że w planie jest kupno kolejnych dwóch urządzeń. "Ukraińscy piloci uczą się je obsługiwać. Teraz na Ukrainę wylecą cztery ptaki, reszta - za dwa miesiące" - czytamy we wpisie. Całość ma kosztować blisko milion euro.

Andrius Tapinas był inicjatorem zbiórki pieniędzy na zakup tureckiego drona Bayraktar dla Ukrainy. W zeszłym miesiącu w ciągu zaledwie trzech dni Litwini zebrali w tym celu 6 milionów euro. Ostatecznie tureckie władze zdecydowały, że maszyna zostanie Litwie przekazana za darmo, a większa część kwoty ma być przeznaczona na pomoc Ukrainie.

Od czasu rosyjskiej agresji Litwa aktywnie angażuje się w pomoc Ukrainie, dostarczając między innymi uzbrojenie i amunicję.


IAR/dad

"Wojna zapuka także do drzwi Niemców". Ostre słowa braci Kliczko w niemieckiej prasie

13.06.2022 11:07
Putin nie zatrzyma się na Kijowie i granicy z Polską, "pójdzie tak daleko, jak mu na to pozwolimy" - mówi w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Bild" mer Kijowa Witalij Kliczko. Jego brat Wołodymyr ostrzega, że "wojna zapuka także do drzwi (...) Niemców".

Scholz, Macron i Draghi w Kijowie. Przydacz: Andrzej Duda wielokrotnie nawoływał do tej wizyty

13.06.2022 12:23
W czwartek premier Włoch Mario Draghi, kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Francji Emmanuel Macron będą w Kijowie - podał w poniedziałek dziennik "La Stampa". - Andrzej Duda wielokrotnie nawoływał, żeby kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Francji Emmanuel Macron na własne oczy zobaczyli Buczę i Irpień - powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Jak ocenił, być może to zmieni ich podejście.

Agnieszka Holland dla "Spiegla": wiedza Zachodu o Europie Środkowo-Wschodniej to ignorancja zmieszana z arogancją

13.06.2022 13:06
Wiedza Zachodu o Europie Środkowo-Wschodniej to ignorancja zmieszana z arogancją - mówi polska reżyserka Agnieszka Holland w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika "Spiegel". - Zachód zbyt długo był zapatrzony w Rosję i obecnie nadal nie rozumie ambicji Ukrainy i jej walki o niepodległość  - zaznacza.