Redakcja Polska

Wojsko Polskie dostanie więcej zestawów Piorun. Szef MON podpisał umowę

23.06.2022 11:53
Wojsko Polskie dostanie więcej przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun. Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał dokumenty na podstawie których Mesko dostarczy 3,5 tysiąca pocisków oraz 600 mechanizmów startowych.
Audio
  • Szef MON Mariusz Błaszczak o wzmacnianiu potencjału polskiej armii. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
-  Piorun
Зенітно-ракетний комплекс “Piorun”Twitter/@MON_GOV_PL

Minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że dzieje się to w obliczu wyzwań, które stoją przed Polską, a Piorun to broń sprawdzona podczas wojny na Ukrainie. - Okazało się, że Ukraińcy przy użyciu tych zestawów skutecznie bronią się przed rosyjską inwazją - powiedział szef MON zaznaczając, że stąd decyzja o aneksowaniu umowy zakupu z 2016 r. tak, aby "zwiększyć wolumen zamówienia tych zestawów dla Wojska Polskiego".

Szef MON poinformował, że dodatkowe zestawy mają trafić do żołnierzy WP "jeszcze w tym roku". - Tempo jest wysokie - powiedział Błaszczak dodając, że "tego wymaga sytuacja międzynarodowa". - Żeby władze Kremla, imperium zła, które odtwarza się na naszych oczach, nie poważyły się na zaatakowanie Polski i państw Sojuszu Północnoatlantyckiego - dodał.

Piorun sprawdzony w boju

Obecny przy podpisaniu umowy prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek powiedział, że cieszy go popularność produkowanych w skarżyskiej spółce Mesko Piorunów. Przypomniał, że ukraińska armia dostała polskie zestawy jeszcze przed wybuchem wojny. Podkreślił, że z zadowoleniem obserwuje, jak polskie uzbrojenie pozwala Ukraińcom skutecznie się bronić. Z jeszcze większa satysfakcją przyjmuje natomiast fakt, że Piorunami interesują się odbiorcy z państw sojuszniczych. Zakupem Piorunów jest zainteresowana m.in. amerykańska armia.

Kierownictwo MON pierwszą umowę na dostawy lekkich, mobilnych zestawów przeciwlotniczych Piorun zawarło w 2016 roku. To uzbrojenie, które bez problemu obsłuży pojedynczy żołnierz. Zestawy waży około 20 kilogramów. Po wystrzeleniu rurę, w której są umieszczone pociski można zostawić i zabrać ze sobą tylko przyrządy celownicze oraz sterujące.

Zestaw Piorun 

Przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe (ppzr) PIORUN przeznaczone są do zwalczania nisko lecących statków powietrznych takich jak samoloty, śmigłowce i drony. W Siłach Zbrojnych RP są wykorzystywane w najniższej warstwie systemu obrony powietrznej na bliskich odległościach i małych wysokościach (VSHORAD).

PIORUN jest zmodernizowaną wersją ppzr GROM, który również znajduje się na uzbrojeniu Wojska Polskiego. W ramach modernizacji zastosowano zmodyfikowany mechanizm startowy, nową głowicę samonaprowadzającą o większej czułości oraz celownik optoelektroniczny montowany na specjalnej szynie. Dzięki temu zwiększone zostały możliwości namierzenia celu, odporność na zakłócenia i zasięg rażenia.


IAR/PAP/dad

230 lat temu ustanowiono Order Virtuti Militari, najwyższe polskie odznaczenie wojskowe

22.06.2022 16:28
230 lat temu, 22 czerwca 1792 r., król Stanisław August Poniatowski po zwycięstwie w bitwie pod Zieleńcami, w czasie wojny w obronie Konstytucji 3 maja, ustanowił Order Virtuti Militari. W ciągu kolejnych dwustu lat honorowano nim wszystkich bohaterów wojen w obronie polskiej suwerenności.

Rosja: policja w Jekaterynburgu zatrzymała szefa uralskiego oddziału Memoriału

23.06.2022 09:51
W Jekaterynburgu policja zatrzymała historyka Aleksieja Mosina, szefa uralskiego oddziału Stowarzyszenia Memoriał pod zarzutem przechowywania literatury ekstremistycznej – poinformowała w czwartek "Nowaja Gazieta Jewropa".

Kolejne straty Rosji na południu Ukrainy. "Chcemy wypchnąć najeźdźców z Wyspy Węży"

23.06.2022 10:22
Siły ukraińskie wyeliminowały minionej doby na południu kraju 20 rosyjskich żołnierzy, kilka pojazdów i dwa składy amunicji; trwa operacja mająca na celu wypchnięcie najeźdźców z Wyspy Węży – podała w czwartek agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.