X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Wojsko Polskie dostanie więcej zestawów Piorun. Szef MON podpisał umowę

23.06.2022 11:53
Wojsko Polskie dostanie więcej przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun. Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał dokumenty na podstawie których Mesko dostarczy 3,5 tysiąca pocisków oraz 600 mechanizmów startowych.
Audio
  • Szef MON Mariusz Błaszczak o wzmacnianiu potencjału polskiej armii. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
-  Piorun
Зенітно-ракетний комплекс “Piorun”Twitter/@MON_GOV_PL

Minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że dzieje się to w obliczu wyzwań, które stoją przed Polską, a Piorun to broń sprawdzona podczas wojny na Ukrainie. - Okazało się, że Ukraińcy przy użyciu tych zestawów skutecznie bronią się przed rosyjską inwazją - powiedział szef MON zaznaczając, że stąd decyzja o aneksowaniu umowy zakupu z 2016 r. tak, aby "zwiększyć wolumen zamówienia tych zestawów dla Wojska Polskiego".

Szef MON poinformował, że dodatkowe zestawy mają trafić do żołnierzy WP "jeszcze w tym roku". - Tempo jest wysokie - powiedział Błaszczak dodając, że "tego wymaga sytuacja międzynarodowa". - Żeby władze Kremla, imperium zła, które odtwarza się na naszych oczach, nie poważyły się na zaatakowanie Polski i państw Sojuszu Północnoatlantyckiego - dodał.

Piorun sprawdzony w boju

Obecny przy podpisaniu umowy prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek powiedział, że cieszy go popularność produkowanych w skarżyskiej spółce Mesko Piorunów. Przypomniał, że ukraińska armia dostała polskie zestawy jeszcze przed wybuchem wojny. Podkreślił, że z zadowoleniem obserwuje, jak polskie uzbrojenie pozwala Ukraińcom skutecznie się bronić. Z jeszcze większa satysfakcją przyjmuje natomiast fakt, że Piorunami interesują się odbiorcy z państw sojuszniczych. Zakupem Piorunów jest zainteresowana m.in. amerykańska armia.

Kierownictwo MON pierwszą umowę na dostawy lekkich, mobilnych zestawów przeciwlotniczych Piorun zawarło w 2016 roku. To uzbrojenie, które bez problemu obsłuży pojedynczy żołnierz. Zestawy waży około 20 kilogramów. Po wystrzeleniu rurę, w której są umieszczone pociski można zostawić i zabrać ze sobą tylko przyrządy celownicze oraz sterujące.

Zestaw Piorun 

Przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe (ppzr) PIORUN przeznaczone są do zwalczania nisko lecących statków powietrznych takich jak samoloty, śmigłowce i drony. W Siłach Zbrojnych RP są wykorzystywane w najniższej warstwie systemu obrony powietrznej na bliskich odległościach i małych wysokościach (VSHORAD).

PIORUN jest zmodernizowaną wersją ppzr GROM, który również znajduje się na uzbrojeniu Wojska Polskiego. W ramach modernizacji zastosowano zmodyfikowany mechanizm startowy, nową głowicę samonaprowadzającą o większej czułości oraz celownik optoelektroniczny montowany na specjalnej szynie. Dzięki temu zwiększone zostały możliwości namierzenia celu, odporność na zakłócenia i zasięg rażenia.


IAR/PAP/dad

230 lat temu ustanowiono Order Virtuti Militari, najwyższe polskie odznaczenie wojskowe

22.06.2022 16:28
230 lat temu, 22 czerwca 1792 r., król Stanisław August Poniatowski po zwycięstwie w bitwie pod Zieleńcami, w czasie wojny w obronie Konstytucji 3 maja, ustanowił Order Virtuti Militari. W ciągu kolejnych dwustu lat honorowano nim wszystkich bohaterów wojen w obronie polskiej suwerenności.

Rosja: policja w Jekaterynburgu zatrzymała szefa uralskiego oddziału Memoriału

23.06.2022 09:51
W Jekaterynburgu policja zatrzymała historyka Aleksieja Mosina, szefa uralskiego oddziału Stowarzyszenia Memoriał pod zarzutem przechowywania literatury ekstremistycznej – poinformowała w czwartek "Nowaja Gazieta Jewropa".

Kolejne straty Rosji na południu Ukrainy. "Chcemy wypchnąć najeźdźców z Wyspy Węży"

23.06.2022 10:22
Siły ukraińskie wyeliminowały minionej doby na południu kraju 20 rosyjskich żołnierzy, kilka pojazdów i dwa składy amunicji; trwa operacja mająca na celu wypchnięcie najeźdźców z Wyspy Węży – podała w czwartek agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.