Redakcja Polska

Ukraina zaproponowała Niemcom dostawy energii ze swoich elektrowni jądrowych

25.06.2022 13:23
Miałoby to pomóc Berlinowi uporać się z kryzysem energetycznym spowodowanym zdecydowanym ograniczeniem dostaw rosyjskiego gazu.
Audio
  • UE przygotowuje się na dalsze wstrzymywanie dostaw gazu z Rosji [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjnePixabay/Ulrike Leone

W rozmowie z niemieckim wydaniem "Wirtschaftswoche" minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko nazwał rezygnację Niemiec z rosyjskich surowców "heroicznym czynem" i podkreślił, że Kijów jest gotowy pomóc Berlinowi w tym zakresie. Hałuszczenko stwierdził, że mimo trwającej wojny ukraiński sektor energetyczny działa stabilnie. Ponad połowa energii elektrycznej na Ukrainie pochodzi z elektrowni jądrowych, których w Niemczech prawie nie ma. Od połowy marca Ukraina dołączyła do paneuropejskiej sieci energetycznej i może dostarczać energię elektryczną na rynek europejski. 

Szef ukraińskiego resortu energetyki zwrócił również uwagę, że jego kraj - zwłaszcza południowe regiony - jest atrakcyjny pod względem rozwoju energetyki przyjaznej środowisku, przede wszystkim słonecznej i wiatrowej. Wyraził nadzieję, że teraz, gdy Ukraina uzyskała status kandydata do członkostwa w Unii Europejskiej, będzie mogła aktywniej rozwijać współpracę ze Wspólnotą w tym kierunku.

Na Ukrainie działają cztery elektrownie jądrowe z 15 blokami energetycznymi. Pod względem liczby reaktorów jądrowych Ukraina zajmuje dziesiąte miejsce na świecie i piąte w Europie. 

Po wypadku w japońskiej elektrowni jądrowej Fukushima-1 Niemcy zdecydowały się zrezygnować z energetyki jądrowej. Z 19 działających na terenie kraju elektrowni jądrowych pozostały trzy, wszystkie są w trakcie likwidacji. Berlin planuje je wyłączyć do końca tego roku.

IAR/ks

Przywódcy UE na szczycie oskarżyli Rosję o wykorzystywanie gazu jako broni

25.06.2022 08:30
Rosyjska agresja na Ukrainę, blokowanie przez Moskwę dostaw błękitnego paliwa do Europy i związane z tym wysokie ceny energii były jednym z tematów drugiego dnia narady liderów 27-mki

Rosyjska administracja usunęła polskie flagi z memoriałów w Katyniu i Miednoje

25.06.2022 09:03
Rosyjska administracja usunęła polskie flagi z memoriałów w Katyniu w obwodzie smoleńskim i w Miednoje w obwodzie twerskim.

"Foreign Affairs": wojna Putina na Ukrainie to porażka naczelnego dowództwa Rosji

25.06.2022 09:15
Wojna Putina na Ukrainie to przede wszystkim studium przypadku porażki naczelnego dowództwa; trudno jest dowodzić siłami zbrojnymi na rzecz urojenia - pisze na łamach czasopisma "Foreign Affairs" profesor studiów nad wojną sir Lawrence Freedman