Redakcja Polska

Polska sprzeciwia się zakazowi rejestracji samochodów spalinowych do 2035 roku

28.06.2022 16:10
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w imieniu Polski wyraziła sprzeciw wobec unijnej propozycji zakazu sprzedaży samochodów spalinowych do 2035 roku. Minister brała udział w posiedzeniu Rady Unii Europejskiej ds. Energii z ministrami klimatu państw Wspólnoty.
Europa stawia na rozwój elektrycznych środków transportu.
Europa stawia na rozwój elektrycznych środków transportu.welcomia/shutterstock

"Na dzisiaj ani rynki ani społeczeństwa nie są gotowe na tę propozycję ani na odpowiedzialną deklarację jakiejkolwiek daty" - napisała na Twitterze.

Anna Moskwa napisała również, że przyjęcie programu Fit for 55 nie pomoże w pokonaniu Władimira Putina. "Rozmawiam z ukraińskimi ministrami. Żaden nie powiedział, że Ukraina potrzebuje pakietu Fit żeby wygrać wojnę. Potrzebują silnego sąsiada i partnera do współpracy i odbudowy. Fit osłabia polską gospodarkę i społeczeństwo" - czytamy we wpisie minister klimatu i środowiska.

We wtorek rano rzecznik rządu Piotr Müller powiedział w Programie 3 Polskiego Radia, że weto Polski nie wystarczy, dlatego potrzebne jest zbudowanie koalicji państw przeciwnych zakazowi sprzedaży samochodów spalinowych. Poinformował też, że rozmowy w tej sprawie prowadzone są już z Czechami.


Posłuchaj
00:27 11814088_1.mp3 Rzecznik rządu Piotr Mueller powiedział, że Polska jest przeciwna zakazowi produkcji samochodów spalinowych od 2035 roku (IAR)

 

Rozwiązania dotyczące norm emisji dwutlenku węgla i wprowadzenie zerowej emisji dla nowych samochodów zawiera pakiet Fit for 55. Zakłada on do 2030 roku redukcję o 55 procent emisji dwutlenku węgla w porównaniu do 1990 roku. Mają temu też służyć tak zwane kamienie milowe, które znalazły się w Krajowym Planie Odbudowy. Wśród nich jest mowa o opłatach od rejestracji i posiadania pojazdów, które najbardziej zatruwają środowisko.

IAR/dad

Polacy w Odessie. Historia i wojenna teraźniejszość

28.06.2022 14:00
Według danych Związku Polaków na Ukrainie w Odessie i jej okolicach było, w momencie rosyjskiej agresji na Ukrainę, około 2,5 tysiąca obywateli polskich lub polskiego pochodzenia. Ci, którzy chcieli i mogli uciec, już to zrobili. Wielu jednak zostało. Apelują o pomoc.

Stanisław Żaryn: dziennikarze częścią systemu kłamstwa zarządzanego przez Kreml

28.06.2022 14:17
Rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn stwierdził, że za szerzeniem dezinformacji Rosji stoją tak zwani "dziennikarze" i "publicyści", którzy poprzez - jak napisał - kształtowanie opinii publicznej, zapewniają trwałość putinowskiego reżimu.

Francuzi zwiększają pomoc dla Ukrainy. Na front trafią kolejne działa Caesar

28.06.2022 14:31
Francja wyśle "znaczną liczbę" transporterów opancerzonych na Ukrainę oraz sześć dodatkowych dział typu Caesar – poinformował minister sił zbrojnych Sebastien Lecornu w wywiadzie dla dziennika "Parisien".