Redakcja Polska

Wielozadaniowe śmigłowce AW149 dla Wojska Polskiego. Szef MON podpisał umowę

01.07.2022 15:23
Nowe śmigłowce dla polskiego wojska. W południe w Świdniku wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił zakup nowych śmigłowców. Kontrakt przewiduje dostawę 32 maszyn do 2029 roku. Pierwsze śmigłowce ze świdnickiej fabryki mają pojawić się w wojsku już za rok.
Audio
  • Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił zakup nowych śmigłowców. Kontrakt przewiduje dostawę 32 maszyn do 2029 roku. Pierwsze śmigłowce ze świdnickiej fabryki mają pojawić się w wojsku już za rok. Materiał Agnieszki Drążkiewicz (IAR)
Szef MON podpisał umowę na dostawę 32 wielozadaniowych śmigłowców typu AW149
Szef MON podpisał umowę na dostawę 32 wielozadaniowych śmigłowców typu AW149PAP/Wojtek Jargiło

- Po raz kolejny podpisaliśmy umowę tu, w PZL Świdnik, dotyczącą wyposażenia Wojska Polskiego w śmigłowce. (...) W 2019 rok chodziło o śmigłowce AW101, które już bardzo niedługo trafią na wyposażenie polskiej marynarki wojennej. Przed chwilą umowa, która dotyczy śmigłowców AW149, które trafią na wyposażenie polskich sił lądowych - powiedział Błaszczak podczas uroczystości.


Posłuchaj
00:57 11820766_1.mp3 Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił zakup nowych śmigłowców. Kontrakt przewiduje dostawę 32 maszyn do 2029 roku. Pierwsze śmigłowce ze świdnickiej fabryki mają pojawić się w wojsku już za rok. Materiał Agnieszki Drążkiewicz (IAR)

 

Podkreślił, że śmigłowce AW149 cieszą się dobrą opinią. - To są śmigłowce, które powstają w ramach grupy Leonardo, PZL Świdnik jest jednym z czołowych zakładów w ramach tej grupy - zaznaczył. Wyraził zadowolenie, że umowa daje perspektywy rozwoju PZL Świdnik.

Pierwsze maszyny - w 2023 roku

- Ale najistotniejsze jest to, że na wyposażenie polskich sił lądowych trafią nowoczesne śmigłowce i to trafią już od przyszłego roku - zaznaczył, dodając, że pierwsze śmigłowce będą gotowe już w przyszłym roku, co jest niezwykle ważne w kontekście sytuacji międzynarodowej, napaści Rosji na Ukrainę i tego, że tuż za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. W związku z tym - zaznaczył - polskie władze podjęły decyzję, by "skokowo przyspieszyć proces modernizacji Wojska Polskiego".

- Kontrakt opiewa na kwotę 8 mld 250 mln zł. Dotyczy 32 śmigłowców AW149, a więc dwóch eskadr śmigłowców. Jeszcze raz bardzo mocno podkreślam, że pierwsze śmigłowce trafią do Wojska Polskiego już w przyszłym roku - powiedział Błaszczak.

Poinformował też, że w ramach kontraktu Polska ma również zamówiony pakiet logistyczny i szkoleniowy, łącznie z symulatorami

Wielozadaniowy śmigłowiec wojskowy

Śmigłowce AW149, dostosowane do potrzeb polskich Sił Zbrojnych, zostaną wyposażone m.in. w systemy obserwacyjne, uzbrojenie strzeleckie, kierowane i niekierowane pociski rakietowe oraz systemy samoobrony. Uzbrojenie, w zależności od wariantu wykorzystania śmigłowca, może być instalowane w kabinie lub na punktach podwieszeń śmigłowca.

Śmigłowce będą wykorzystywane zarówno do transportu żołnierzy, jak i wsparcia pododdziałów z powietrza. Wyposażenie umożliwi również zastosowanie ich do prowadzenia ewakuacji, poszukiwania i ratownictwa w warunkach bojowych oraz transportu towarów i zaopatrzenia.

Śmigłowiec AW149 to wielozadaniowy śmigłowiec wojskowy zdolny do realizacji lotów w dzień i w nocy. Jego maksymalny zasięg, to 958 kilometrów. Może zabrać na pokład 19 pasażerów. Załogę stanowią 2 osoby, ale podstawowe zadania mogą być realizowane przez jednego pilota.

PAP/IAR/dad

W Mariupolu odnaleziono kolejny masowy grób. "Ludzie żyją w grobowcach"

01.07.2022 12:58
W okupowanym przez siły rosyjskie Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy znaleziono masowy grób z ponad 100 zwłokami - poinformował w piątek Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec Kijowa mera tego miasta.

Polskie "Kraby" na ukraińskim polu walki. Ukraińcy zachwalają tę broń

01.07.2022 13:55
Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny opublikował w piątek w mediach społecznościowych nagranie, na którym pokazano w działaniu polskie armatohaubice samobieżne Krab.

Kontrowersyjne słowa ambasadora Ukrainy. Rau: wraz z Kułebą uznaliśmy tę wypowiedź za prywatną opinię

01.07.2022 14:47
Wraz z ministrem Dmytro Kułebą uznaliśmy oświadczenie ambasadora Andrija Melnyka za jego opinię prywatną, zawierającą wiele kłamstw historycznych i nieporozumień intelektualnych - powiedział szef MSZ Zbigniew Rau. Wyraził też nadzieję, że w przyszłości w takich przypadkach strona ukraińska i polska będą działać razem.