Redakcja Polska

W Mariupolu odnaleziono kolejny masowy grób. "Ludzie żyją w grobowcach"

01.07.2022 12:58
W okupowanym przez siły rosyjskie Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy znaleziono masowy grób z ponad 100 zwłokami - poinformował w piątek Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec Kijowa mera tego miasta.
Na krzyżach widać kwietniową datę śmierci
Na krzyżach widać kwietniową datę śmierci (fot. Telegram/Андрющенко Time)

"Smutne znaleziska każdego tygodnia. Nowy zbiorowy grób pod gruzami w dzielnicy Lewobrzeżnej" - napisał Andriuszczenko w komunikatorze Telegram. Poinformował, że w zbiorowym grobie jest ponad 100 ciał osób, które zginęły pod koniec lutego.

"Okupanci obok rozbierają gruzy, znów nie ma mowy o ponownym pochówku. Ludzie faktycznie żyją w grobowcach" - podkreślił.

Urzędnik przekazał, że ekshumacja jest "faktycznie zatrzymana". "Okupacyjne władze tak zajęły się tworzeniem obrazu odbudowy, że na ponowne pochówki zabrakło czasu" - czytamy.

"Tymczasowe uliczne groby powoli przekształcają się w stałe" - dodał. Opublikował zdjęcia krzyży, na których widać datę śmierci w kwietniu.

IAR/PAP/dad

Zbigniew Rau: podziękowałem ministrowi Kulebie za szybką interwencje ws. wypowiedzi ambasadora w Niemczech

01.07.2022 08:58
Odbyłem rozmowę z moim przyjacielem Dmytro Kuleba w związku z fałszującymi historię wypowiedziami ambasadora Ukrainy w Niemczech, podziękowałem mu za szybką publiczną interwencję w tej sprawie - przekazał w czwartek wieczorem szef MSZ Zbigniew Rau.

Liczba żołnierzy USA w Polsce będzie wzrastać? Mark Brzezinski: zagrożenie na wschodzie Europy jest poważne

01.07.2022 09:44
- Liczba amerykańskich żołnierzy w Polsce będzie stosowna do zagrożenia, a jest ono teraz bardzo poważne na wschodzie Europy - powiedział ambasador USA Mark Brzezinski. Jak zaznaczył, przewiduje, że ta obecność będzie wzrastała, ale pozostanie to samodzielną decyzją Departamentu Obrony i Białego Domu.

Ursula von der Leyen wystąpiła w parlamencie Ukrainy. "Nie spoczniemy, dopóki Ukraina nie zwycięży"

01.07.2022 10:08
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas wystąpienia w parlamencie Ukrainy przyznała, że Europa będzie po stronie Kijowa tak długo, jak będzie trzeba.