Redakcja Polska

Polskie "Kraby" na ukraińskim polu walki. Ukraińcy zachwalają tę broń

01.07.2022 13:55
Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny opublikował w piątek w mediach społecznościowych nagranie, na którym pokazano w działaniu polskie armatohaubice samobieżne Krab.
Siły Zbrojne Ukrainy są szczerze wdzięczne Polakom
„Siły Zbrojne Ukrainy są szczerze wdzięczne Polakom”Fot. facebook.com/CinCAFU

"Na nikogo nie napadaliśmy. Bronimy swojego" - napisał Załużny na Facebooku. Podkreślił, że w obronie pokoju na Ukrainie i w całej Europie stronie ukraińskiej pomaga uzbrojenie, amunicja i sprzęt od krajów partnerskich. "Na nagraniu - polskie działa samobieżne Krab" - wskazał.

Na filmiku pokazano w działaniu polskie uzbrojenie, w tle słychać melodię "Deszcze niespokojne". Pod koniec pojawia się plansza z napisem: "Siły Zbrojne Ukrainy są szczerze wdzięczne Polakom za skuteczne wsparcie i pomoc. Czujemy, że możemy się oprzeć na waszym ramieniu".

Pod koniec maja Polska przekazała Ukrainie 18 samobieżnych armatohaubic AHS Krab kalibru 155 mm. Podpisano też umowę na zakup ok. 50 kolejnych sztuk tego uzbrojenia.


PAP/dad

Dowódca sił zbrojnych Ukrainy chwali polskie armatohaubice Krab. "Z powodzeniem działają na froncie"

30.06.2022 10:45
Polskie armatohaubice samobieżne Krab z powodzeniem działają na froncie w Ukrainie – oświadczył w środę na Facebooku naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny.

Ukraińskie wojsko wyparło Rosjan z Wyspy Węży na Morzu Czarnym

30.06.2022 16:08
Rosjanie zwolnili Wyspę Wężową na Morzu Czarnym. Jak informuje ukraińskie dowództwo - to wynik ataków dokonywanych przez ukraińską armię. Wyspa jest strategicznie ważnym obiektem, który był zajęty przez Rosję na początku pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę.

Koniec wolności słowa w Rosji? Prokuratura będzie mogła zamykać nieprawomyślne media

30.06.2022 17:09
Rosyjski parlament zezwolił prokuraturze na samodzielne podejmowanie decyzji o likwidacji mediów, w tym zagranicznych redakcji działających w Rosji. Do tej pory taką decyzję mogły podejmować tylko sądy.