Redakcja Polska

Resort obrony Turcji: pierwszy statek z ukraińskim zbożem wypłynął z Odessy do Libanu

01.08.2022 09:23
Pierwszy statek z ukraińskim zbożem wypłynął w poniedziałek rano z portu w Odessie na mocy umowy o wznowieniu eksportu zablokowanego przez inwazję Rosji; statek kieruje się do Libanu – podała agencja AP, powołując się na ministerstwo obrony Turcji, która pośredniczyła w porozumieniu.
Ukraina: pierwszy statek ze zbożem wyruszył z Odessy
Ukraina: pierwszy statek ze zbożem wyruszył z OdessyPAP/EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE

Pływający pod banderą Sierra Leone statek Razoni ma we wtorek dotrzeć do Stambułu, gdzie zostanie poddany inspekcji, zanim będzie mógł popłynąć dalej – poinformowało tureckie ministerstwo.

Według danych ONZ Razoni przewozi ponad 26 tys. ton kukurydzy – podała AP.

Kukurydza ma trafić do Libanu, który według Banku Światowego boryka się z jednym z największych kryzysów finansowych od ponad 150 lat. W 2020 roku potężna eksplozja w porcie w Beirucie, stolicy kraju, zniszczyła część miasta, w tym silos ze zbożem – przypomina amerykańska agencja.

Rosja i Ukraina należą do największych eksporterów zbóż na świecie. W lipcu zawarły one z Turcją i ONZ porozumienie dotyczące odblokowania eksportu zboża z Ukrainy, aby złagodzić globalny kryzys żywnościowy i obniżyć ceny towarów spożywczych, które wzrosły z powodu inwazji Rosji na Ukrainę.


IAR/PAP/dad

PGNiG: po połączeniu z PKN Orlen magazyny gazu pozostaną własnością nowo utworzonego koncernu

31.07.2022 17:32
Po połączeniu PGNiG z PKN Orlen magazyny gazu pozostaną własnością nowo utworzonego koncernu - podkreśliła w niedzielę spółka gazowa. Zmieni się tylko ich operator, na inną polską spółkę. Nie ma mowy o sprzedaży podziemnych magazynów gazu - dodała.

Ukraina: zdjęcia satelitarne dowodem na rosyjską zbrodnię w Ołeniwce

31.07.2022 17:26
Zdjęcia satelitarne obozu w Ołeniwce mogą być jednym z dowodów na zbrodnię popełnioną przez Rosjan na ukraińskich jeńcach. Ujęcia obozu sprzed zdarzenia i te, na których widać zniszczenia, zdaniem ekspertów wskazują, że zdetonowano tam ładunek termobaryczny - podaje portal Politico. 

Polscy policjanci i strażacy wrócili do domu z akcji gaszenia pożaru w Czechach

31.07.2022 17:37
Policyjny śmigłowiec z policjantami i strażakami, którzy brali udział w akcji gaszenia pożaru w rezerwacie Czeska Szwajcaria, wylądował w niedzielę na lotnisku Warszawa-Babice - poinformował rzecznik PSP bryg. Karol Kierzkowski.