Redakcja Polska

Niemieckie media: w Rosji zmniejsza się wydobycie gazu, to skutek odcięcia dostaw do Europy

02.08.2022 13:58
Rosyjski Gazprom poinformował o spadku wydobycia gazu w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy bieżącego roku. Pomimo zwiększenia eksportu do Chin o prawie 61 proc., wydobycie spadło o 12 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. To skutek odcięcia dostaw rosyjskiego surowca do Europy - informuje we wtorek niemiecki portal RND.
Rosyjski Gazprom poinformował o spadku wydobycia gazu w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy br.
Rosyjski Gazprom poinformował o spadku wydobycia gazu w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy br.Shutterstock/63ru78

"Według wstępnych danych Gazprom wydobył 262,4 mld metrów sześciennych gazu, czyli o 12 proc. (35,8 mld m sześc.) mniej niż przed rokiem" - poinformowała w poniedziałek spółka na Telegramie.

Na taki wynik wpłynął gwałtowny spadek popytu z zagranicy - aż o ponad jedną trzecią (34,7 proc.) - komentuje RND. Za granicę sprzedano ok. 40 mld. m sześc. mniej niż w analogicznym okresie 2021 r. "To skutek odcięcia dostaw do Europy, Moskwa ograniczyła m.in. eksport gazu bałtyckim rurociągiem Nord Stream 1" - podkreśla RND.

Portal zwraca uwagę, że jednym kierunkiem, w którym rozwija się eksport rosyjskiego gazu są Chiny, do których surowiec sprowadzany jest rurociągiem "Siła Syberii". Jednak wielkości dostaw rosyjskiego gazu do Chin nie można porównywać z eksportem do Europy - zaznacza RND. W 2021 r. Gazprom wyeksportował za pośrednictwem "Siły Syberii" zaledwie 10,39 m sześc. gazu. W tym samym czasie do Europy i Turcji sprowadzono ok. 180 mld m sześc. surowca.

Gazprom ogłosił w sobotę, żę wstrzymuje dostawy gazu na Łotwę. To kolejny kraj - m.in. po Polsce, Bułgarii i Danii - do którego Gazprom wstrzymał dostawy surowca w związku z odmową płacenia przez te państwa za gaz w rublach.


PAP/dad

Atak na obóz jeniecki w Ołeniwce. Amerykański Instytut wskazuje na Rosję

02.08.2022 09:47
Za atak na obóz w Ołeniwce, gdzie w wyniku wybuchu zginęło 53 ukraińskich jeńców wojennych, odpowiadają wojska rosyjskie – ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) na podstawie najnowszych informacji. Dotąd ten think tank wstrzymywał się z jednoznaczną oceną.

Szef MSZ Zbigniew Rau z wizytą na Ukrainie. Spotka się m.in. z prezydentem Zełenskim

02.08.2022 11:02
Minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau rozpoczął we wtorek wizytę na Ukrainie, gdzie odwiedzi zniszczoną przez wojska rosyjskie Buczę oraz przeprowadzi rozmowy z najwyższymi władzami tego kraju z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim na czele.

ABW wzmacnia odporność Polski na ataki z użyciem dronów

02.08.2022 13:20
Centrum Prewencji Terrorystycznej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego we współpracy z Biurem Badań Kryminalistycznych ABW oraz ekspertami Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia zorganizowało ćwiczenia z zakresu przeciwdziałania zagrożeniom związanym ze złośliwym wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych - przekazał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.