Redakcja Polska

Polacy opracowali innowacyjną technologię produkcji ekranów OLED

18.08.2022 11:34
Polski zespół opracował innowacyjną technologię produkcji ekranów OLED. Ekrany stworzone przez zespół Marcina Ratajczaka i Patryka Barkowskiego są ultracienkie. Można je drukować na ubraniach czy opakowaniach, a w przyszłości być może również na skórze.
Ekran można drukować na różnych powierzchniach
Ekran można drukować na różnych powierzchniach Źródło: Twitter/Maciej Kawecki @kawecki_maciej

Popularyzator nauki dr Maciej Kawecki określa technologię stworzoną przez Polaków jako rewolucję. - Polacy opracowali pierwszą na świecie technologię drukowanego światła. Ekranów które są cienkie jak kartka papieru i o 93% tańsze niż ekrany produkowane przez konkurencje - powiedział dr Kawecki.

Praca nad technologią trwała dziesięć lat. - Słyszeli absolutnie od wszystkich, że się nie da. Okazalo się, że się da. To jest niebywały upór - powiedział dr Maciej Kawecki.

Technologia nosi nazwę Inuru. Ultracienkie, tanie ekrany znajdą zastosowanie w wielu branżach życia codziennego, medycynie oraz w eksploracji kosmosu. Ekrany OLED nadrukowane na skórze mogą w przyszłości przypominać o wzięciu leków oraz informować o poziomie cukru we krwi. Mogą również zastąpić ekrany, wykorzystywane dotąd w kapsułach kosmicznych.

Ekrany OLED zbudowane są z substancji organicznych. Zastosowane w nich diody samoistnie generują światło.

IAR/dad

Funkcjonariusze ABW zatrzymali szpiega. Chciał współpracować z Rosjanami

18.08.2022 10:00
Na polecenie Prokuratury Krajowej, funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali Jarosława A. Prokurator przedstawił mu zarzut zgłoszenia gotowości działania na rzecz rosyjskiego wywiadu - poinformował ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Politico: Biały Dom popiera ataki na pozycje Rosjan. "Krym to Ukraina"

18.08.2022 09:22
Waszyngton miał zakomunikować władzom w Kijowie, że popiera atakowanie pozycji Rosjan na półwyspie krymskim - informuje Politico. Portal powołuje się przy tym na wysokiego rangą przedstawiciela amerykańskiej administracji.

Rośnie liczba zabitych i rannych ataku na Charków. Dramatyczne nagrania

18.08.2022 10:11
Co najmniej siedem osób zginęło, a 13 zostało rannych w wyniku ostrzału rakietowego dzielnicy mieszkalnej Charkowa. Mer miasta poinformował, że rosyjskie wojsko ostrzelało cywilny budynek, który w wyniku tego częściowo się zawalił i stanął w płomieniach. W akcji ratunkowej bierze udział 80 ratowników z Państwowej Służby Ratunkowej Ukrainy.