Redakcja Polska

10 lat obecności Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej

09.12.2022 18:34
Rok 2022 to szczególny czas dla polskiego sektora kosmicznego. Mija bowiem 10 lat członkostwa Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej. W tym czasie polskim podmiotom udało się uzyskać kontrakty w ESA na kwotę ponad 140 mln euro. Ponad 300 z nich na co dzień współpracuje z ESA, w tym 150 bierze bezpośredni udział w projektach kosmicznych.
Audio
  • Profesor Grzegorz Wrochna, prezes POLSA, o 10 latach Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej. Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Polska została członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej 10 lat temu
Polska została członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej 10 lat temuesa.int

Polska uzyskała dostęp do infrastruktury naziemnej i kosmicznej, współpracujemy z kosmicznymi agencjami narodowymi i największymi firmami sektora kosmicznego. Polskie członkostwo to także możliwość rozwoju rodzimych technologii, znaczący udział w łańcuchu dostaw projektów kosmicznych, rozwój kadr i liczne programy edukacyjne.

Na przestrzeni lat, uznane w świecie dokonania polskich naukowców i inżynierów kosmicznej, były podstawą do szukania rozwiązań systemowych i instytucjonalnych, które byłyby impulsem do rozwoju sektora kosmicznego w Polsce.

Kontakty pomiędzy Polską a Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) sięgają jeszcze 1994 roku, w którym doszło do podpisania umowy o współpracy w zakresie pokojowego wykorzystania przestrzeni kosmicznej W 2002 r. umowę tę rozszerzono. Współpraca w naturalny sposób zacieśniła się wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej w maju 2004 roku. Od tej pory, polski rząd zaczął prowadzić negocjacje, które w 2007 roku zaowocowały podpisaniem z ESA porozumienia o Europejskim Państwie Współpracującym. Efektem umowy był wyraźny wzrost liczby, jakości i stopnia zaawansowania produktów i usług wykorzystujących techniki satelitarne przez polskie firmy.

Najważniejszym krokiem dla rozwoju sektora kosmicznego w Polsce było wstąpienie Polski w 2012 roku do Europejskiej Agencji Kosmicznej. 

W lipcu 2012 roku Rada ESA jednomyślnie zaakceptowała przystąpienie Polski do ESA.

13 września 2012 r. w Warszawie, dokonano wymiany podpisanych dokumentów akcesyjnych. Stronę polską reprezentował wówczas wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, a ESA jej Dyrektor Generalny Jean-Jacques Dordain.

Ostatnim krokiem do pełnego członkostwa Polski była ratyfikacja umowy przez polski Parlament i Prezydenta RP, co nastąpiło w listopadzie 2012 roku. Od 19 listopada 2012 roku Polska stała się dwudziestym państwem członkowskim ESA.

Dzięki współpracy z ESA, polski sektor kosmiczny nabrał skrzydeł. Polscy przedsiębiorcy i naukowcy nawiązują kontakty z nowymi partnerami, rozwijają technologie, otrzymują zarówno wsparcie finansowe, jak i dostęp do infrastruktury ESA. Rodzimy sektor korzysta z doświadczenia i wiedzy innych krajów, dzieli się własnymi doświadczeniami i osiągnięciami a także uczestniczy w przełomowych projektach. Dzięki temu stajemy się ważnymi i rozpoznawalnymi partnerami w europejskich programach kosmicznych.

Z profesorem Grzegorzem Wrochną, prezesem Polskiej Agencji Kosmicznej, rozmawiał Przemysław Pawełek.

Zobacz więcej na temat: kosmos POLSA NASA

Unijna komisarz docenia otwarcie Baltic Pipe. "Europa Środkowo-Wschodnia jest bezpieczniejsza"

09.12.2022 10:26
- Europa Środkowo-Wschodnia jest dziś bezpieczniejsza energetycznie m.in. dzięki budowie gazociągu Baltic Pipe i interkonektorów Polska-Litwa, Polska-Słowacja i Grecja-Bułgaria. W regionie powstają terminale LNG, istniejące są rozbudowywane, a UE jest gotowa wesprzeć te wysiłki - przekonywała unijna komisarz ds. energii Kadri Simson na konferencji zorganizowanej w Brukseli przez Central Europe Energy Partners (CEEP).

Wozy Cougar dla polskiej armii. MON: dotarła kolejna dostawa

09.12.2022 13:49
Do Polski dotarła kolejna dostawa opancerzonych pojazdów Cougar – poinformował resort obrony. Polska kupiła 300 takich pojazdów z nadwyżek Pentagonu.

Ukraina zmaga się z brakiem prądu. Generatory prądu na wagę złota

09.12.2022 16:08
Na Ukrainie wciąż trwają przerwy w dostawach prądu po rosyjskich atakach rakietowych na infrastrukturę energetyczną. Ostatni atak miał miejsce w poniedziałek. Spowodował on deficyt energii elektrycznej w sieciach przesyłowych.