Redakcja Polska

Wojna na Ukrainie przyczyniła się do rekordowych zysków saudyjskiego Aramco

12.03.2023 09:51
Saudyjski koncern naftowy Aramco odnotował rekordowe zyski za rok 2022: 161,1 mld dol. Przychód wzrósł o 46 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2021 roku - podała w niedzielę firma. Wzrost sprzedaży i cen ropy, który wywindował dochody firmy, sa pochodną wojny na Ukrainie.
Saudyjski koncern naftowy Aramco odnotował rekordowe zyski za rok 2022
Saudyjski koncern naftowy Aramco odnotował rekordowe zyski za rok 2022Shutterstock/askarim

Tak jak inne giganty naftowe - Shell, Chevron, ExxonMobil, TotalEnergies i PB - których zyski za ubiegły rok sięgały sum rzędu 151 mld dol., Aramco korzysta ze znaczącego wzrostu popytu na surowiec wywołanego z wojną i sankcjami nałożonymi na Moskwę - przypomina AFP.

Dochody Aramco ożywiły znaczenie wzrost gospodarczy królestwa, którego PKB według szacunków wzrosło w 2022 roku o 8,7 proc. i był to największy taki wzrost wśród krajów G20.

Ceny ropy na całym świecie utrzymują się na wysokim poziomie, ponieważ kraje grupy OPEC+, do których należy też Rosja, podtrzymują je ograniczając wydobycie surowca, co doprowadziło do napięć między Rijadem, nieformalnym przywódcą kartelu, a Waszyngtonem.

Koniunktura na rynku surowców energetycznych wpłynęła też na wzrost sprzedaży irańskiej ropy. Minister Iranu ds. ropy Dżawad Owdżi poinformował w niedzielę, że od marca 2022 do marca 2023 roku kraj wyeksportował 190 mln baryłek surowca więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: ropa naftowa wojna na Ukrainie

ISW: Rosja inspiruje w Mołdawii działania uderzające w rząd i relacje z Ukrainą i Zachodem

11.03.2023 19:00
Instytut Badań nad Wojną przywołuje publikację CNN z powołaniem się na wywiad USA, z której wynika, że Moskwa planuje tam „sfabrykować powstanie”, by obalić rząd.

Unia Europejska i USA zażegnują spór o dotacje. Skupiają się na zagrożeniu ze strony Rosji i Chin

11.03.2023 16:00
Sojusznicy z obu stron Atlantyku skupiają się na współpracy wobec zagrożeń ze strony Rosji i Chin. Zapowiadają też skuteczniejszą walkę z krajami, które obchodzą sankcje nałożone na Moskwę, by zamknąć jej możliwości dostaw i rozwijania machiny wojennej.