Redakcja Polska

Unia Europejska i USA zażegnują spór o dotacje. Skupiają się na zagrożeniu ze strony Rosji i Chin

11.03.2023 16:00
Sojusznicy z obu stron Atlantyku skupiają się na współpracy wobec zagrożeń ze strony Rosji i Chin. Zapowiadają też skuteczniejszą walkę z krajami, które obchodzą sankcje nałożone na Moskwę, by zamknąć jej możliwości dostaw i rozwijania machiny wojennej.
Audio
  • UE i USA zażegnują spór o dotacje, skupiają się na zagrożeniu ze strony Rosji i Chin [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneФото: PAP/Albert Zawada

Unia Europejska i USA zażegnują spór o dotacje i rozpoczynają negocjacje w sprawie surowców krytycznych. Sojusznicy z obu stron Atlantyku skupiają się na współpracy wobec zagrożeń ze strony Rosji i Chin. Zapowiadają też skuteczniejszą walkę z krajami, które obchodzą sankcje nałożone na Moskwę, by zamknąć jej możliwości dostaw i rozwijania machiny wojennej. Tak można podsumować wizytę przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen w Waszyngtonie i rozmowy z prezydentem USA Joe Bidenem

Amerykański plan subsydiów dla zielonej gospodarki o wartości prawie 400 miliardów dolarów, przewidujący ulgi dla podatkowe dla aut elektrycznych, został skrytykowany w Europie i wywołał obawy związane z ucieczką firm do USA. W rozwiązaniu sporu mają pomóc negocjacje dotyczące surowców krytycznych wykorzystywanych do produkcji tych aut. „Celem jest osiągnięcie porozumienia w sprawie strategicznych łańcuchów dostaw, by surowce krytyczne z Unii Europejskiej miały dostęp do amerykańskiego rynku i były traktowane jak te z USA i tym samym mogły liczyć na ulgi w USA. Musimy połączyć siły” - podkreśliła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. W jej wspólnym oświadczeniu z prezydentem USA mowa jest także o bliskiej koordynacji programów wsparcia w walce ze zmianami klimatycznymi, tak by wzajemnie się one uzupełniały. 

Drugi temat to wojna rozpętana przez Rosję na Ukrainie i sankcje. „Skupiamy się na wdrożeniu sankcji i walce z ich omijaniem” - dodała szefowa Komisji. W oświadczeniu Ursula von der Leyen i Joe Biden napisali, że USA i Unia pogłębią współpracę, by zamknąć dostęp Rosji do wszystkich dostaw, które mogą wspomagać jej machinę wojenną. Stany Zjednoczone wskazują na Chiny, choć nie zostały one wymienione z nazwy we wspólnym oświadczeniu.

Ursula von der Leyen przypomniała, że Unia nałożyła już sankcje na Iran za wspieranie wojskowe Rosji. A w sprawie Ukrainy przesłanie jest jedno - Unia i USA będą ją wspierać tak długo jak będzie trzeba.

IAR/ks

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken odbył rozmowę z szefem rosyjskiej dyplomacji

02.03.2023 14:00
Sekretarz stanu USA Antony Blinken spotkał się z Siergiejem Ławrowem na spotkaniu G20 – podaje "Wall Street Journal". To pierwsze takie spotkanie od czasu pełnoskalowej inwazji Kremla na Ukrainę.

Prezydent Joe Biden spotkał się w Białym Domu z kanclerzem Olafem Scholzem

04.03.2023 09:00
Przed rozmowami w Gabinecie Owalnym przywódcy USA i Niemiec zadeklarowali dalsze wsparcie dla Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji.

Ursula von der Leyen: jesteśmy zjednoczeni w walce o sprawiedliwość dla Ukrainy

04.03.2023 09:00
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen we Lwowie wzięła udział w konferencji prokuratorów generalnych państw partnerskich.

Rozwój polsko-amerykańskiej współpracy w zakresie energetyki jądrowej

11.03.2023 10:00
Minister Klimatu i Środowiska spotkała się z ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce Markiem Brzezinskim. Rozmowy dotyczyły  bezpieczeństwa energetycznego.