Redakcja Polska

ISW: Rosja inspiruje w Mołdawii działania uderzające w rząd i relacje z Ukrainą i Zachodem

11.03.2023 19:00
Instytut Badań nad Wojną przywołuje publikację CNN z powołaniem się na wywiad USA, z której wynika, że Moskwa planuje tam „sfabrykować powstanie”, by obalić rząd.
ISW informuje, że Rosja planuje przewrót w Mołdawii i chce ustanowić w Kiszyniowie prorosyjskie, zależne od niej władze
ISW informuje, że Rosja planuje przewrót w Mołdawii i chce ustanowić w Kiszyniowie prorosyjskie, zależne od niej władzeShutterstock/FrimuFilms

Rosja prowadzi w Mołdawii działania, które mają uderzyć w rząd i zasiać nieufność wobec Ukrainy i Zachodu – podaje Instytut Badań nad Wojną; przywołuje publikację CNN z powołaniem się na wywiad USA, z której wynika, że Moskwa planuje tam „sfabrykować powstanie”, by obalić rząd.

Z publikacji CNN wynika, że Biały Dom uważa, iż osoby powiązane z rosyjskim wywiadem zamierzają zainscenizować protesty przeciwko rządowi Mołdawii w celu wzniecenia „sfabrykowanego powstania”, aby zainstalować w tym kraju prorosyjskie władze.

CNN podała, że Rosja szerzy dezinformacje na temat rzekomej niestabilności Mołdawii i wspiera je operacjami informacyjnymi przeprowadzanymi z okupowanego przez Rosję (separatystycznego) Naddniestrza.

„ISW informował już wcześniej o kilku trwających operacjach informacyjnych w Naddniestrzu, które mają podważyć pozycję mołdawskiego rządu oraz zasiać nieufność do Ukrainy i Zachodu” – napisano w raporcie. Chodzi m.in. o rozpowszechniane przez Rosję „doniesienia” o planach ukraińskiego ataku na Naddniestrze czy „zamachu” na tamtejszego separatystycznego lidera. 

Amerykański ośrodek analityczny odnotowuje również, że w Rosji przy granicach z Ukrainą, gdzie przebiega linia frontu, władze kontynuują budowę zasieków obronnych, które „najpewniej nigdy nie zobaczą żadnych walk”. Chodzi m.in. o obwód biełgorodzki, gdzie budowę tych umocnień uzasadniano zagrożeniem ukraińskiego ataku, przez ISW ocenianego jako nieprawdopodobny. Podobna sytuacja miała miejsce w obwodzie kurskim, a także w głębi okupowanego Krymu.

ISW ocenia, że władze obwodów biełgorodzkiego i kurskiego mogą w ten sposób „wspierać operacje informacyjne, które mają przedstawiać Ukrainę jako zagrożenie dla terytorium Rosji, a wojnę – jako egzystencjalną”.

„Budowanie fortyfikacji na Krymie może (z kolei) sugerować, że siły rosyjskie nie są pewne swoich zdolności do utrzymania okupowanych terytoriów na południu Ukrainy w długim okresie” – uważa ISW.

ISW odnosi się również do przeprowadzanych przez Rosję masowych przymusowych deportacji oraz adopcji dzieci z Ukrainy, które „są ewidentnym złamaniem Konwencji Genewskiej w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa, jak i elementem szerszej kampanii czystek etnicznych”. 

ISW zwraca uwagę na wypowiedź rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka, Marii Lwowej-Biełowej, która (próbując odpierać zarzuty społeczności międzynarodowej, dotyczące nielegalnych działań Rosji) przyznała, że dzieci są wywożone z terytoriów okupowanych do Rosji (m.in. pod pretekstem „wypoczynku w sanatoriach”). Urzędniczka utrzymywała, że wyjazdy są „dobrowolne”, a dzieci mogą powrócić do rodzin.

„Jej stwierdzenie, że pewna liczba (w wypowiedzi Rosjanki padła liczba 89) dzieci może powrócić do rodzin nie zaprzecza rzeczywistej sytuacji - ogromna liczba porwanych dzieci nie wraca na Ukrainę” – pisze ISW.

Ukraińskie władze zdołały potwierdzić ponad 16 tys. przypadków przymusowych deportacji ukraińskich dzieci. W rzeczywistości, co przyznają także władze Ukrainy, liczba ta jest najpewniej wielokrotnie większa.

PAP/ks

Mołdawia kolejnym celem Rosji? Anna Fotyga: Polska i NATO nie dopuszczą do przewrotu w Kiszyniowie

22.02.2023 09:53
Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Anna Fotyga zapewniła, że Polska i kraje NATO zrobią wszystko, by nie dopuścić do przewrotu w Kiszyniowie.

Rosja destabilizuje sytuację w Mołdawii. Mnożą się oznaki wojny hybrydowej

02.03.2023 15:53
W Mołdawii mnożą się oznaki wojny hybrydowej, przy czym Ukraina jest gotowa na zagrożenie z Naddniestrza - oświadczyła w czwartek rzeczniczka sił obrony na południu Ukrainy Natalia Humeniuk 

Mołdawia mówi o rosyjskiej destabilizacji. Polska i Komisja Europejska zapewniają o poparciu

11.03.2023 08:45
Sytuacja w Mołdawii jest niestabilna, a Rosjanie chcą zmienić prozachodni i demokratyczny kurs - mówiła w Brukseli minister spraw wewnętrznych tego kraju Ana Revenco.