Redakcja Polska

Podpisano umowę w sprawie budowy elektrowni jądrowej

25.05.2023 15:58
Jest umowa między przedstawicielami polskiego rządu, Polskich Elektrowni Jądrowych oraz firmami Westinghouse i Bechtel. Ta ostatnia będzie wykonawcą elektrowni jądrowej w Polsce. Dokument podpisano w siedzibie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Budowa elektrowni jądrowej w Polsce. Tandem Westinghouse z Bechtel to gwarancja sukcesu
Budowa elektrowni jądrowej w Polsce. "Tandem Westinghouse z Bechtel to gwarancja sukcesu"TonyV3112/Shutterstock

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podkreślając znaczenie podpisanej umowy, powiedziała, że projekt budowy elektrowni jądrowej wchodzi w nowy etap dzięki zaangażowaniu firmy Bechtel, która jest światowym gigantem w zakresie energetyki jądrowej.

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski zapowiedział powstanie w Polsce przemysłu wykorzystującego energię jądrową na potrzeby cywilne. Podkreślił, że w tym celu amerykański departament energii w porozumieniu z ministerstwem klimatu utworzą w Warszawie centrum szkoleniowe w zakresie energii jądrowej.

Powiedział, że to regionalne centrum szkoleniowe będzie umożliwiało transfer do Warszawy specjalistycznej wiedzy prosto z amerykańskich laboratoriów i uniwersytetów. Dodał, że eksperci z całej Europy będą przyjeżdżali do Warszawy, żeby podnosić kwalifikacje.


Posłuchaj
00:30 12374929_1.mp3 Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapowiedziała powstanie w Polsce centrum szkoleniowego dla pracowników sektora energetyki jądrowej. Będzie to element wsparcia dla polskich firm zaangażowanych w ten sektor (IAR)

 

Elektrownia atomowa wybudowana przez to konsorcjum ma powstać na Pomorzu w pobliżu miejscowości Lubiatowo i Kopalino.


IAR/dad

Ochrona polskiej granicy. Szef PGZ: coraz więcej sprzętu trafia do polskich służb

25.05.2023 13:17
Napięta sytuacja na granicy polsko-białoruskiej wywiera duży wpływ na zapotrzebowanie służb mundurowych podległych ministrowi spraw wewnętrznych, w tym także Straży Granicznej. - Polska Grupa Zbrojeniowa w ostatnich latach zwiększyła produkcję sprzętu potrzebnego do ochrony granicy. Dostarczamy nie tylko broń, ale też noktowizję, maski gazowe, tarcze ochronne i hełmy - podkreślił prezes PGZ Sebastian Chwałek.

Szef Rady Najwyższej Ukrainy: potomkom ofiar straszliwych wydarzeń na Wołyniu składam wyrazy współczucia

25.05.2023 14:00
Potomkom ofiar straszliwych wydarzeń na Wołyniu składam wyrazy współczucia i wdzięczności za podtrzymywanie pamięci, która nie wzywa do nienawiści ani do zemsty, ale służy jako ostrzeżenie, że nigdy nic takiego nie powtórzy się między naszymi narodami - powiedział w Sejmie szef Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk. Stefanczuk zapowiedział też: wspólnie będziemy poszukiwać i odnawiać miejsca pamięci; wspólnie przywrócimy z niepamięci imiona tych, którzy spoczywają w bezimiennych mogiłach zarówno w Ukrainie jak i w Polsce.

Szef Rady Najwyższej Ukrainy nawiązał do rzezi wołyńskiej. Zbigniew Rau: to świadczy o zbliżeniu stanowisk

25.05.2023 14:14
- Jesteśmy na dobrej drodze i to wystąpienie świadczy o zbliżeniu naszych stanowisk - powiedział szef MSZ Zbigniew Rau, pytany o poruszony przez przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłana Stefanczuka tematu rzezi wołyńskiej.