Redakcja Polska

USA: jest wstępne porozumienie w sprawie podniesienia limitu zadłużenia

28.05.2023 08:25
Ma to pozwolić na uniknięcie niewypłacalności amerykańskiego budżetu rządu na kilka dni przed upływającym 5 czerwca terminem.
Audio
  • O osiągnięciu porozumienia poinformował Kevin McCarthy, który w nocy z soboty na niedzielę ponad godzinę rozmawiał telefonicznie z prezydentem USA [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneSabira Dewji/Shutterstock

Prezydent USA Joe Biden i przewodniczący Izby Reprezentantów Kevin McCarthy osiągnęli wstępne porozumienie w sprawie podniesienia limitu zadłużenia rządu USA do 31,4 biliona dolarów. Ma to pozwolić na uniknięcie niewypłacalności amerykańskiego budżetu rządu na kilka dni przed upływającym 5 czerwca terminem.

Brak porozumienia oznaczałby wstrzymanie planowanych wypłat m.in. do funduszów ubezpieczeń społecznych i ubezpieczeń zdrowotnych dla seniorów. O osiągnięciu porozumienia poinformował Kevin McCarthy, który w nocy z soboty na niedzielę ponad godzinę rozmawiał telefonicznie z prezydentem USA. 

"Właśnie skończyłem rozmowę z prezydentem. Po tym, jak marnował czas i odmawiał negocjacji przez kilka miesięcy, doszliśmy do porozumienia, które jest godne narodu amerykańskiego" - napisał McCarthy na Twitterze.

Joe Biden określił porozumienie jako krok naprzód zaznaczając, że osiągnięty kompromis oznacza, że "nie każdy dostanie to, co chce".

Teraz, do 5 czerwca, amerykańscy ustawodawcy muszą uchwalić ustawę zwiększającą limit długu publicznego USA.

IAR/ks

Grupa amerykańskich kongresmenów zabiega o przekazanie Ukrainie myśliwców F-16

19.05.2023 13:26
14 amerykańskich kongresmenów, Demokratów i Republikanów, wystosowało list prezydenta USA Joe Bidena z wnioskiem o natychmiastowe przekazanie Ukrainie myśliwców F-16 - poinformowała w czwartek agencja Ukrinform.

“Foreign Affairs”: to Europa, w tym Polska jako kluczowy gracz, wiedzie prym w pomocy ukraińskiemu wojsku

28.05.2023 08:14
To Europa, w tym Polska, która jest kluczowym graczem, a nie Stany Zjednoczone, wiedzie prym w pomocy Ukrainie w wojnie przeciwko Rosji, organizując ćwiczenia dla ukraińskich żołnierzy i przekazując sprzęt bojowy, w tym czołgi – piszą na łamach amerykańskiego pisma "Foreign Affairs" politolog Alexandra Chinchilla i znawca wojskowości Jahara Matisek.

Grecy zjednoczeni w walce o reparacje wojenne od Niemiec. Chcą współpracować z Polską

28.05.2023 08:20
Dr Aristomenis Syngelakis, szef Greckiego Komitetu ds. Niemieckich Odszkodowań powiedział, że "wszystkie partie polityczne w Grecji, a także ponad 90 proc. społeczeństwa popierają kwestie reparacji od Niemiec, ale nie mamy dowodów zdecydowanych działań rządu w tej sprawie, jak to ma miejsce w przypadku Polski". Jak wskazał proponuje konfiskatę niemieckich nieruchomości na poczet wypłat, zwrócenie się do sądu międzynarodowego i ścisłą współpracę z Polską.