Redakcja Polska

USA są gotowe nałożyć sankcje na Koreę Północną, jeżeli Pjongjang przekaże broń Rosji

14.09.2023 08:45
Taką deklarację złożył rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller. Przypomniał też, że Rada Bezpieczeństwa ONZ zakazała sprzedaży uzbrojenia Moskwie.
Audio
  • Matthew Miller był pytany przez dziennikarzy o wczorajsze rozmowy Władimira Putina z Kim Dzong Unem. Rzecznik Departamentu Stanu podkreślił, że już samo to spotkanie świadczy o tym, jak przebiega rosyjska inwazja na Ukrainę [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneShutterstock/GAS-photo

Matthew Miller był pytany przez dziennikarzy o wczorajsze rozmowy Władimira Putina z Kim Dzong Unem. Rzecznik Departamentu Stanu podkreślił, że już samo to spotkanie świadczy o tym, jak przebiega rosyjska inwazja na Ukrainę: "Władimir Putin rozpoczął tę wojnę, myśląc, że przywróci chwałę imperium rosyjskiego. Poniósł porażkę i teraz, półtora roku później, błaga Kim Dzong Una o pomoc. To pokazuje, jak Rosja radzi sobie na tej wojnie. Nakładaliśmy już sankcje na podmioty pośredniczące w sprzedaży broni między Koreą Północną i Rosją i nie zawahamy się podjąć dodatkowych działań, jeśli będzie to konieczne." 


Wczoraj Władimir Putin spotkał się z Kim Dzong Unem na rosyjskim kosmodromie Wostocznyj w Obwodzie Amurskim. Nie wiadomo o czym rozmawiali dyktatorzy. Według zachodnich obserwatorów spotkanie było poświęcone współpracy wojskowej i ewentualnym zakupom przez Rosję północnokoreańskiej broni.

Wojskom rosyjskim na Ukrainie szczególnie brakuje amunicji artyleryjskiej. Pjongjang prawdopodobnie posiada dziesiątki milionów sztuk pocisków wyprodukowanych na bazie sowieckiej technologii. Gdyby Korea przekazała Rosji część tego arsenału, Moskwa otrzymała duże wsparcie w inwazji.

IAR/ks

Kim Dzong Un przybył do Rosji na rozmowy o zbrojeniach

12.09.2023 12:50
Moskiewski reżim jest zainteresowany pociskami artyleryjskimi i rakietami przeciwpancernymi z Korei Północnej, która z kolei chce nabyć zaawansowaną technologię satelitarną i łodzie podwodne o napędzie atomowy.

Putin spotkał się z Kin Dzong Unem na rosyjskim kosmodromie na Dalekim Wschodzie

13.09.2023 09:02
Według zachodnich obserwatorów spotkanie Kim - Putin jest poświęcone współpracy wojskowej i ewentualnym zakupom przez Rosję północnokoreańskiej broni

USA zdecydowały, że w Warszawie powstanie środkowoeuropejskie centrum szkoleniowe dla energetyki jądrowej

13.09.2023 09:39
"Planujemy, że rozpocznie swoją działalność jeszcze w tym roku" – poinformowała Szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa.