Redakcja Polska

Rosja kupowała zachodnie części lotnicze przez podstawione firmy

27.11.2023 16:59
Rosja kupowała przez podstawione firmy zachodnie części niezbędne do remontu samolotów. Pośrednikiem była spółka zarejestrowana w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Objęta sankcjami produkcja pochodziła z Ukrainy, Stanów Zjednoczonych, Francji i Wielkiej Brytanii.
Antonow AN-12
Antonow AN-12Renatas Repcinskas/ Shutterstock

Śledztwo w tej sprawie przeprowadził portal „Ważne Historie”. Dziennikarze ustalili, że moskiewski reżim kupił części o łącznej wartości prawie 7 milionów euro. Niemal połowę tej kwoty wydano na zakup elementów produkowanych na Ukrainie.

Dzięki zakupowi przez podstawioną firmę, Rosja mogła wyremontować ukraińskie maszyny, w tym samoloty AN-124, AN-24 i AN-12 oraz śmigłowce Ka-32.

Wcześniej portal "Ważne Historie" ustalił, że Rosja kupuje przez podstawione spółki lub pozyskuje z produktów, na które nie obowiązują sankcje elementy do produkcji dronów i rakiet.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Rosja sankcje Unia Europejska

Zdecydowana większość Polaków uważa, że wojna na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu Polski

27.11.2023 13:48
O 7 pkt proc. wzrósł od października odsetek Polaków uważających, że wojna na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu Polski; pogląd taki wyraża 74 proc. ankietowanych, przeciwnego zdania jest 19 proc. badanych - wynika z listopadowego sondażu CBOS.

Niemcy za nic mają sankcje na Rosję? Rekordowy eksport niemieckich firm do Kirgistanu

27.11.2023 14:27
Niemiecki eksport do silnie związanego z Rosją Kirgistanu zanotował gigantyczny wzrost jesienią 2023 roku - zauważył w kontekście unijnych sankcji minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. 

Rosjanie ponoszą pod Awdijiwką ogromne straty. W kraju trwają łapanki na poborowych

27.11.2023 15:15
Rosjanie ponoszą ogromne straty ludzkie w ofensywie prowadzonej pod Awdijiwką. Takie dane przekazują Ukraińcy, tak też twierdzi brytyjski wywiad wojskowy. Mimo strat agresor nie rezygnuje z prób otoczenia i zdobycia miasta.