Redakcja Polska

Niemcy za nic mają sankcje na Rosję? Rekordowy eksport niemieckich firm do Kirgistanu

27.11.2023 14:27
Niemiecki eksport do silnie związanego z Rosją Kirgistanu zanotował gigantyczny wzrost jesienią 2023 roku - zauważył w kontekście unijnych sankcji minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneuliang/Shutterstock.com

Minister cyfryzacji zwrócił uwagę, że wystrzelił niemiecki eksport pojazdów silnikowych i ich części do Kirgistanu.

"Niemieccy politycy lubią pouczać Polskę na temat rządów prawa. Jak widać, polegają one na tym, że niemieccy producenci aut mają prawo zarabiać na sprzedaży do kacapków bez względu na to, czy obowiązują sankcje" - napisał Janusz Cieszyński w mediach społecznościowych i zamieścił grafikę obrazującą skalę wymiany handlowej.

Zarabiają na sankcjach

Kirgistan jest bliskim partnerem Rosji, rosyjski jest tam jednym z języków urzędowych. Armia tego kraju uczestniczyła niedawno we wspólnym manewrach z Rosją i Białorusią. 

Na początku października serwis Euronews informował, że dzięki sankcjom państw zachodnich nałożonym na Rosję gospodarki państw Azji Środkowej notują nadzwyczajny wzrost, a przyczyną tego zjawiska jest fakt, że niektóre z krajów regionu prawdopodobnie pomagają Moskwie w unikaniu restrykcji. 

W pierwszej połowie 2023 r. największy wzrost PKB zanotował Tadżykistan - 7,5 proc., gospodarka Uzbekistanu wzrosła o 6,5 proc., Kazachstanu - o 5 proc., a Kirgistanu - o 4,6 proc.

Samochody trafiały do Rosji

Wcześniej litewskie media informowały, że Litwa jest wykorzystywana w łańcuchu dostaw do Rosji luksusowych samochodów objętych europejskimi sankcjami. Pojazdy docelowo miały trafić m.in. do Kirgistanu. 


IAR/PR24/dad

Polska z najwyższym wzrostem PKB wśród krajów OECD. Radzi sobie lepiej niż kraje G7

27.11.2023 12:41
Według szacunków produkt krajowy brutto w krajach należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju wzrósł w III kwartale 2023 r. o 0,5 proc., w takim samym tempie jak w poprzednim kwartale. Spośród krajów OECD, dla których dostępne są dane, najsilniejszy wzrost PKB w III kwartale odnotowała Polska.

Opowieść o polskich pionierach badań starożytnego Egiptu na wystawie Muzeum Archeologicznego w Krakowie

27.11.2023 11:00
Na wystawie przypominamy, że polska egiptologia rozpoczęła się na początku XX wieku razem z dokonaniami Tadeusza Smoleńskiego. Był to wysokiej klasy naukowiec, który sprawił, że w świecie egiptologicznym Polska mogła zaistnieć jeszcze w czasie, kiedy była pod zaborami - mówi o ekspozycji "Śladami polskich pionierów badań starożytnego Egiptu" jej współtwórca prof. Andrzej Urbanik.

Zdecydowana większość Polaków uważa, że wojna na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu Polski

27.11.2023 13:48
O 7 pkt proc. wzrósł od października odsetek Polaków uważających, że wojna na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu Polski; pogląd taki wyraża 74 proc. ankietowanych, przeciwnego zdania jest 19 proc. badanych - wynika z listopadowego sondażu CBOS.