Redakcja Polska

Do Polski wpłynęło 5 mld euro z programu RePowerEU. To część Krajowego Planu Odbudowy

28.12.2023 16:11
Do Polski wpłynęło pięć miliardów euro z programu RePowerEU będącego częścią Krajowego Planu Odbudowy. "Pierwszy europejski przelew już na koncie Państwa Polskiego! Ponad 20 miliardów PLN! Załatwione, tak jak obiecałem" - napisał na Twitterze premier Donald Tusk. "To pieniądze na tanią zieloną energię dla polskich obywateli" - napisała w mediach społecznościowych ministerka funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
Pieniądze posłużą mi.in. na budowę farm wiatrowych
Pieniądze posłużą mi.in. na budowę farm wiatrowychshutterstock.com/Vladimka production

Jest to zaliczka dla Polski na projekty energetyczne ze zmienionego Krajowego Planu Odbudowy, mające na celu przemiany energetyczne i uniezależnienie się od Rosji. Dotyczą one miedzy innymi wsparcia dla sieci przesyłowych energii elektrycznej, odnawialnych źródeł energii, magazynowania energii, autobusów nisko i bezemisyjnych, oraz morskich farm wiatrowych.

Wypłata środków była możliwa dzięki zgodzie ministrów finansów unijnych krajów, która zapadła na początku grudnia. Polska jest jednym z kilkunastu krajów, których zmienione plany odbudowy zostały zaakceptowane. Wniosek o zmiany w KPO z uwzględnieniem projektów na ten cel trafił z Warszawy do Brukseli pod koniec sierpnia.

Na razie Komisja Europejska zgodziła się na wypłatę zaliczki, która nie jest uzależniona od spełnienia tak zwanych kamieni milowych. To dotyczy pozostałej puli 55 miliardów euro z KPO. Według Komisji jednym z kluczowych warunków niezbędnych do spełnienia jest zagwarantowanie niezależności sądownictwa.


IAR/dad

Polacy chcą korzystać z programu Erasmus+. Padł rekord złożonych wniosków w 2023 roku

27.12.2023 14:03
Ponad 6 tys. wniosków w ramach unijnego programu Erasmus+ złożyli Polacy w mijającym roku. To o połowę więcej niż przed rokiem i o 130 procent więcej niż w roku 2021. W ciągu dekady dofinansowanie projektów w ramach unijnego programu wyniosło ponad 7 mld zł - informuje Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.

Rosjanom komplikuje się łańcuch dostaw broni na Ukrainę

28.12.2023 09:02
Rosja traci możliwość dywersyfikacji dostaw uzbrojenia na front - stwierdził niezależny ekspert wojskowy Jan Matwiejew. We wtorek Rosjanie stracili okręt desantowy "Nowoczerkask" zacumowany na okupowanym Krymie. Niezależne serwisy internetowe podają, że na pokładzie oprócz marynarzy i standardowego wyposażenia mogła znajdować się również broń dla oddziałów atakujących Ukrainę.

Politico: Zachód zmienia strategię wobec Ukrainy; celem już nie jest całkowite zwycięstwo nad Rosją

28.12.2023 10:27
USA i część państw Europy "po cichu" zmieniają dotychczasową strategię wobec Ukrainy; celem nie jest już całkowite zwycięstwo tego kraju w wojnie obronnej z Rosją, ale maksymalne wzmocnienie pozycji negocjacyjnej Kijowa w ewentualnych rozmowach pokojowych z Moskwą - powiadomił portal Politico, powołując się na źródła w Białym Domu i służbach dyplomatycznych jednego z państw UE.