Redakcja Polska

Komisja Europejska odblokowała prawie 137 mld euro dla Polski

29.02.2024 13:21
Komisja Europejska odblokowała prawie 137 miliardów euro dla Polski. Chodzi zarówno o pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy jak i fundusze spójności z obecnego unijnego budżetu. Decyzja, którą zapowiedziała w piątek w Warszawie przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen, dziś ostatecznie została zatwierdzona.
Ursula von der Leyen
Ursula von der LeyenParlament Europejski / Alain ROLLAND

Drogę do odblokowania pieniędzy utorował program reform w sądownictwie przygotowany przez Polskę, który ma zagwarantować niezależność wymiaru sprawiedliwości. To pakiet planowanych ustaw dotyczących między innymi Krajowej Rady Sądownictwa, Trybunału Konstytucyjnego, czy Sądu Najwyższego.

Jeśli chodzi o pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy to dziś Komisja zatwierdziła pierwszy wniosek Warszawy o wypłatę 6 miliardów 300 milionów euro. Popłyną one do Polski na przełomie marca i kwietnia, bo jeszcze decyzja Komisji musi być zaakceptowana przez unijne kraje, co będzie formalnością.

Z tych pieniędzy zostanie zrealizowany na przykład program "Czyste Powietrze" przewidujący dopłaty między innymi do wymiany starych pieców, ale także sfinansowana ma być modernizacja kolei. W sumie w tym roku Warszawa chce otrzymać 23 miliardy euro. Cała pula KPO to prawie 60 miliardów euro, na którą składają się bezzwrotne dotacje w wysokości ponad 25 miliardów euro oraz 34,5 miliarda euro tanich pożyczek. Te pieniądze Polska musi wydać do 2026 roku, więc jest to sprawa pilna.

Na wydanie funduszy spójności z obecnego unijnego budżetu - a to ponad 76 miliardów euro - Polska ma czas do końca tej dekady, bo po zakończeniu obecnej perspektywy finansowej pieniądze można wydawać jeszcze przez 3 lata. Odblokowanie funduszy spójności oznacza, że Komisja może zacząć zwracać pieniądze Polsce za faktury na realizowane inwestycje.


IAR/dad

Polskie i ukraińskie pieśni w Bratysławie. Wyjątkowy koncert dla walczącej Ukrainy

29.02.2024 09:37
Pieśni polskich i ukraińskich autorów, w wykonaniu polsko-ukraińskiego duetu artystek, w centrum słowackiej Bratysławy. Koncert dedykowany "walczącej Ukrainie" organizował w stolicy Słowacji miejscowy Instytut Polski wspólnie z Ambasadą RP oraz we współpracy z Ambasadą Ukrainy.

Ukraińcy zniszczyli dziś trzy rosyjskie bombowce taktyczne Su-34

29.02.2024 11:21
Ukraińcy zniszczyli trzy rosyjskie bombowce strategiczne Su-34. Wcześniej ukraińskie dowództwo informowało o strąceniu dziś jednej takiej maszyny na kierunku wschodnim. Następnie doniesiono o kolejnych rosyjskich stratach. Ukraińcy coraz częściej, najprawdopodobniej za pomocą zachodniej broni, zadają poważne ciosy rosyjskiemu lotnictwu.

"Bild": rząd Niemiec przygotowuje się na możliwość ataku Rosji na kraje NATO

29.02.2024 12:30
Rząd RFN przygotowuje się coraz konkretniej na możliwy atak Rosji na Niemcy lub któryś z krajów NATO; w 13-stronicowym dokumencie dla Bundestagu przedstawiono analizę zagrożeń, prowadzących do wybuchu wojny – informuje w czwartek portal dziennika "Bild".