Redakcja Polska

Delegacje MON i MAP lecą do Korei Południowej negocjować umowy zbrojeniowe

17.04.2024 11:57
Polski rząd leci do Korei Południowej negocjować podpisanie umów wykonawczych do kontraktów zbrojeniowych. Do Azji lecą pod koniec tego tygodnia wiceministrowie Marcin Kulasek z resortu aktywów państwowych oraz wiceszef resortu obrony Paweł Bejda. Z ustaleń Informacyjnej Agencji Radiowej wynika, że do Korei lecą też przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Umowę na dostawęczołgów K2 Black Panther oraz innego sprzętu, w tym armatohaubic K9 do Polski zawarto w lipcu 2022 roku.
Umowę na dostawę czołgów K2 Black Panther oraz innego sprzętu, w tym armatohaubic K9 do Polski zawarto w lipcu 2022 roku.Flying Camera/ Shutterstock

Głównym celem wizyty w Seulu będą rozmowy na temat realizacji umów, jakie zawarł jeszcze rząd Zjednoczonej Prawicy i ówczesny minister obrony Mariusz Błaszczak. Chodzi m.in. o umowę wykonawczą na dostawy wyrzutni dalekiego zasięgu Chunmoo. Kilka egzemplarzy jest już w Polsce w dyspozycji 18 Dywizji Zmechanizowanej. Uzbrojenie to - zgodnie w pierwszą fazą umowy - było integrowane przez polskich inżynierów na terenie południowokoreańskich zakładów. Wyrzutnie są posadowione na pojazdach Jelcza.

W trakcie pobytu przedstawicieli MON i MAP w Korei dojdzie też prawdopodobnie do podpisania umowy na kolejną fazę wyrzutni K9. Armatohaubice są już na wyposażeniu polskich jednostek, wojsko obecnie dysponuje ponad 60 pojazdami tego typu. Kontrakt zawarty przez rząd PiS przewidywał dostawy w sumie ponad 350 armatohaubic K9, z czego duża część miała być polonizowana. Do tej pory nie podpisano jednak umowy wykonawczej na tę część kontraktu. Obecne władze resortu obrony nieoficjalnie sugerują, że jeśli Korea Południowa nie zagwarantuje korzystnego dla Polski finansowania tej części umowy, to nie będzie kontynuacji kontraktu.


IAR/dad

Wojna na Ukrainie. Ustawa o mobilizacji z podpisem prezydenta Zełenskiego

16.04.2024 15:48
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę o mobilizacji. W ubiegłym tygodniu uchwalił ją ukraiński parlament. Ma wzmocnić kontrolę nad osobami, które uchylają się od służby wojskowej.

Andrzej Duda z wizytą w USA. W planach spotkanie z Donaldem Trumpem

17.04.2024 09:55
Amerykański dziennik "New York Times" informuje o planowanym spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem. Gazeta pisze o odnowieniu relacji pomiędzy politykami, ale zwraca uwagę, że tego rodzaju spotkania są delikatne politycznie.

Rosyjskie rakiety spadły na Czernihów. Są zabici cywile, jest wielu rannych

17.04.2024 11:07
Do 14 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych przeprowadzonego w środę rano rosyjskiego ataku rakietowego na Czernihów na północy Ukrainy. Rannych zostało 61 osób, w tym troje dzieci. Sześcioro mieszkańców miasta jest uznawanych za zaginionych - powiadomiła policja obwodu czernihowskiego.