Większe inwestycje w zdolności i zbrojenia to jeden z głównych tematów spotkania ministrów obrony państw NATO w belgijskiej stolicy.
"Aby być sojuszem, trzeba być czymś więcej niż flagami, trzeba być formacjami. Musimy być czymś więcej niż konferencjami, musimy być kluczowymi zdolnościami bojowymi. Jesteśmy więc tutaj, aby kontynuować pracę rozpoczętą przez prezydenta Trumpa, która polega na zobowiązaniu do 5% wydatków na obronę w całym Sojuszu, co naszym zdaniem nastąpi" - powiedział amerykański sekretarz obrony.
Ostateczna decyzja w sprawie zwiększenia wydatków na obronę zapadnie za niecałe 3 tygodnie na szczycie z udziałem przywódców państw NATO w Hadze.
Sojusznicy Ukrainy deklarują w Brukseli zwiększenie wsparcia militarnego dla Kijowa
Sojusznicy Ukrainy podczas spotkania w Brukseli w ramach tzw. Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy zadeklarowali dalsze i większe wsparcie militarne dla Kijowa. "To potężną demonstracją naszej trwałej pomocy dla Ukrainy" – powiedział brytyjski minister obrony John Healey.
W środę w siedzibie NATO w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy, która jest międzynarodowym forum koordynacji pomocy wojskowej dla Ukrainy w związku z rosyjską agresją rozpoczętą w 2022 roku.
Jak powiedział na konferencji Healey, misja grupy jest prosta: zapewnić siłom zbrojnym Ukrainy to, czego potrzebują do walki, do prowadzenia wojny i do zagwarantowania pokoju w przyszłości.
"Na Ukrainie, w Stanach Zjednoczonych, my wszyscy tutaj wzywamy do zawieszenia broni. Jesteśmy za pokojem. Putin jednak kontynuuje wojnę. Dlatego praca grupy kontaktowej staje się jeszcze ważniejsza. Musimy się zmobilizować" – podkreślił.
Powtórzył, że Wielka Brytania zamierza zwiększyć dziesięciokrotnie dostawy dronów na Ukrainę i nadal szkolić ukraińskie siły w kraju i za granicą, zwiększając finansowanie tego szkolenia o 20 procent do prawie 250 milionów funtów.
Poinformował też, że w środę sojusznicy z Europy i spoza niej złożyli "duże obietnice warte miliardy euro, aby wesprzeć Ukrainę w jej walce". "Wysyłamy dziś wiadomość także do Moskwy. Ukraina jest silna i ma wielu przyjaciół" – podsumował Healey.
Minister obrony Niemiec Boris Pistorius pogratulował obecnemu na konferencji ministrowi obrony Ukrainy Rustemowi Umierowowi przeprowadzonej niedawno specjalnej operacji wojskowej, w której ukraińskie drony zniszczyły na lotniskach rosyjskie bombowce.
"Zaledwie w zeszły weekend udowodniłeś, że możesz użyć dronów do neutralizacji broni, która może być skierowana przeciwko tobie. Gratulacje za tę naprawdę imponującą operację" – powiedział Pistorius, zwracając się do ukraińskiego ministra.
Przypomniał, że w zeszłym tygodniu w Berlinie zapadły decyzje, zgodnie z którymi Niemcy zapewnią finansowanie broni dalekiego zasięgu, która będzie produkowana na Ukrainie.
"Dzięki temu realizujemy cel, który sobie wyznaczyliśmy, a mianowicie wzmocnienie waszych możliwości, zarówno wojskowych, jak i przemysłowych. Wyprodukowane przez wasz przemysł zbrojeniowy systemy szybko znajdą się w rękach waszych sił zbrojnych. W przypadku broni dalekiego zasięgu, o której wspomniałem, jeszcze przed końcem roku" – powiedział.
Zapowiedział też wzmocnienie ukraińskiej obrony powietrznej i dostarczenie dodatkowych systemów uzbrojenia oraz amunicji.
Umierow na tej samej konferencji z kolei ogłosił, że partnerzy Ukrainy uzgodnili powołanie inicjatywy Ramstein Investment for Industries, której celem jest finansowanie i produkcja uzbrojenia.
"Uzgodniliśmy, że produkcja wytwarzana za granicą na licencji ukraińskiej będzie trafiać do Ukrainy, dopóki trwa wojna. Z niecierpliwością czekamy na rozpatrzenie wszystkich propozycji ze strony zainteresowanych państw-partnerów. Nie zatwierdziliśmy jeszcze oficjalnej nazwy, ale tymczasowo nazywamy to Ramstein Investment for Industries, co stanowi strategiczny przełom" — powiedział szef resortu obrony Ukrainy.
Minister wyjaśnił, że w ramach tej inicjatywy firmy ukraińskie będą mogły inwestować w krajach partnerskich Grupy, a firmy z państw członkowskich Grupy będą mogły budować swoje zakłady produkcyjne na terytorium Ukrainy.
IAR/PAP/ks