Redakcja Polska

19. pakiet sankcji wobec Rosji. Czy będzie zakaz importu rosyjskiego LNG?

19.09.2025 14:40
Komisja Europejska przyjęła projekt 19-tego pakietu sankcji na Rosję. Teraz roześle go do państw członkowskich
Audio
  • KE ma rozesłać projekt 19. pakietu sankcji wobec Rosji [posłuchaj]
Sankcje UE na Rosję
Sankcje UE na RosjęMmuenzl/Shutterstock & Fabrizio Maffei/ Shutterstock

Komisja Europejska zaproponowała zakaz importu rosyjskiego LNG w ramach 19-ego pakietu sankcji na Rosję. Poinformowała o tym przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen. „Gospodarka wojenna Rosji jest podtrzymywana przez dochody z paliw kopalnych. Chcemy ograniczyć te dochody, dlatego wprowadzamy zakaz importu rosyjskiego LNG na rynki europejskie. Czas zakręcić kurek” - powiedziała szefowa Komisji.

By sankcje weszły w życie, konieczna jest jednomyślna zgoda wszystkich krajów. W Brukseli oczekuje się, że nowe sankcje zostaną uzgodnione w ciągu dwóch tygodni. 

Sankcje zapowiadała przedwczoraj szefowa unijnej dyplomacji. „Musimy uderzyć mocniej w rosyjskie banki, przedsiębiorstwa energetyczne, giełdy kryptowalut i statki z floty cieni” - mówiła Kaja Kallas. Podkreślała, że zwłaszcza teraz, po wtargnięciu rosyjskich dronów do Polski i Rumunii, konieczne są stanowcze decyzje. „Rosja testuje Zachód” - dodała. 

W nieoficjalnych rozmowach z urzędnikami w Komisji brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka usłyszała, że rozważane są między innymi sankcje na firmę Łukoil, a także zakaz importu gazu skroplonego z Rosji. To wyjście naprzeciw oczekiwaniom prezydenta USA, choć ten chce całkowitego wstrzymania zakupów surowców energetycznych. Domaga się też ceł na Chin oraz Indie za pomaganie Rosji. Na to Komisja raczej się nie zdecyduje, bo trudno byłoby o jednomyślność unijnych krajów, ale ma objąć sankcjami więcej chińskich firm. Komisja sondowała też z europejskimi stolicami możliwość ograniczenie wiz dla turystów z Rosji, ale napotkała opór części z nich.

IAR/ks

UE wspólnie z USA dyskutuje o nowych sankcjach na Rosję. Ogłoszenie decyzji już niebawem

08.09.2025 13:57
Wysłannik UE ds. sankcji David O'Sullivan ma rozmawiać w Waszyngtonie o kolejnych obostrzeniach wobec Rosji - poinformował w rzecznik Komisji Europejskiej Olof Gill. Jak sugerował, restrykcje ogłosi też w środę szefowa KE Ursula von der Leyen w orędziu o stanie Unii. Gill odniósł się w ten sposób do komentarza amerykańskiego ministra finansów Scotta Bessenta, który powiedział w niedzielę, że Stany Zjednoczone są gotowe zwiększyć presję na Rosję, ale muszą do nich dołączyć partnerzy z Europy.

"Tej wojny nie można wygrać". Kallas z przesłaniem do Putina

09.09.2025 10:04
Skoordynowane międzynarodowe sankcje na Rosję i dalsze wspieranie Ukrainy zapowiedziała szefowa unijnej dyplomacji. Kaja Kallas wystąpiła w debacie na sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. „Unia ma następujące przesłanie na dla Putina - tej wojny nie można wygrać” - powiedziała szefowa unijnej dyplomacji.

Polska zamyka granicę z Białorusią. To odpowiedź na manewry Zapad

09.09.2025 15:34
Granica z Białorusią zostanie całkowicie zamknięta na czas rosyjsko-białoruskich manewrów Zapad-25 - poinformował premier Donald Tusk. Ćwiczenia w pobliżu polskiego terytorium rozpoczną się w piątek 12 września i potrwają do 16 września.