Redakcja Polska

Andrzej Sadoś w Strasburgu: nowe fundusze UE na obronność i pomoc uchodźcom z Ukrainy to priorytet

09.04.2022 16:55
- Nowe unijne fundusze na obronność i pomoc uchodźcom z Ukrainy to obecnie priorytet - mówił ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś podczas konferencji o przyszłości Europy. Podkreślał też, że w związku z wojną na Ukrainie Unia powinna szybko uniezależnić się od surowców energetycznych z Rosji. Tego wymaga - jak mówił ambasador - sytuacja związana z bezpieczeństwem.
Nowe unijne fundusze na obronność i pomoc uchodźcom z Ukrainy to obecnie priorytet- mówił ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś podczas konferencji o przyszłości Europy.
"Nowe unijne fundusze na obronność i pomoc uchodźcom z Ukrainy to obecnie priorytet"- mówił ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś podczas konferencji o przyszłości Europy.Alexandros Michailidis/Shutterstock

- Europa powinna się zwrócić do nowych dostawców zasobów na potrzeby transformacji klimatycznej i cyfrowej. Scenariusz alternatywny należy wdrożyć szybko, pamiętając, że miałby on różne konsekwencje dla państw członkowskich w zależności od ich uwarunkowań technologicznych i gospodarczych - dodał Andrzej Sadoś.

Ambasador Polski przy Unii podkreślał też, że rosyjska napaść na Ukrainę zmienia dramatycznie okoliczności dyskusji o zmianach klimatu. - Musimy zapewnić bezpieczeństwo energetyczne, zanim rozpoczniemy rozmowy o skutecznej polityce klimatycznej - podkreślił Andrzej Sadoś. Dodał, że Polska od dawna opowiadała się za połączeniem celów gospodarczych i klimatycznych z wymogami bezpieczeństwa energetycznego.

IAR/dad

Bartosz Cichocki: wizyta Ursuli von der Leyen na Ukrainie to mocny gest solidarności

09.04.2022 12:42
Wizyta przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen na Ukrainie to mocny gest solidarności wobec ogromu rosyjskich zbrodni - mówił w sobotę ambasador Polski w Kijowie Bartosz Cichocki. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przebywała w piątek na Ukrainie.

Wstrząsające zeznania uchodźców. "Na moich oczach zabili męża i córkę, więzili mnie z rocznym dzieckiem w piwnicy"

09.04.2022 13:34
Rodzina Wiktorii Kowalenko próbowała wyjechać z Czernihowa, ale po drodze ich samochód dostał się pod rosyjski ostrzał. Jej mąż i 12-letnia córka zginęli na jej oczach, a później rosyjscy żołnierze więzili ją i wraz młodszą, roczną córką w zatłoczonej piwnicy przez 24 dni – opowiedziała BBC kobieta.

Jarosław Kaczyński: tragedia smoleńska wciąż jest krwawiącą raną

09.04.2022 16:22
Mimo upływu tylu lat tragedia smoleńska wciąż jest krwawiącą, niemożliwą do zabliźnienia raną, pozostawia nas ona w dojmującym poczuciu niepowetowanej straty, ale także kładzie się ponurym cieniem na życie publiczne – ocenił w sobotę Jarosław Kaczyński.