Redakcja Polska

Polska zrezygnuje z importu z Rosji gazu płynnego LPG. Premier Morawiecki wskazał termin

14.04.2022 18:31
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że do końca roku Polska zrezygnuje z importu z Rosji gazu płynnego LPG. Jak podkreślił, Polska przygotowała najbardziej radykalny plan odejścia od rosyjskich węglowodorów.
Mateusz Morawiecki
Mateusz MorawieckiAdam Guz/KPRM

"Rezygnujemy do końca roku z gazu płynnego LPG, przygotowujemy infrastrukturę, kierunki importu po to, aby nie było importu z Rosji" - powiedział Morawiecki, pytany na konferencji prasowej, dlaczego Sejm w środę odrzucił senacką poprawkę, zakładającą wprowadzenie zakazu importu gazu płynnego LPG z Rosji.

Jak stwierdził Morawiecki na konferencji prasowej w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie, "Polska przedstawiła najbardziej radykalny plan odejścia od rosyjskich węglowodorów: ropy, gazu i węgla". Dodał, że "LPG, czyli gaz używany przez ponad 3 mln użytkowników samochodów, a także do ogrzewania domów, będzie podlegał również tym samym ograniczeniom i restrykcjom, które zaproponowaliśmy wraz z radykalnym odejściem od węglowodorów".

Sejm głosował w środę poprawki Senatu do ustawy "o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego". Ustawa zakłada wprowadzenie zakazu importu i tranzytu przez Polskę węgla i koksu z Rosji. Senatorowie zaproponowali wprowadzenie także zakazu importu gazu płynnego LPG z Rosji, ale posłowie w głosowaniu poprawkę odrzucili.

Według danych Polskiej Organizacji Gazu Płynnego, w 2020 r. zużycie LPG w Polsce było na poziomie 2,34 mln ton, import na poziomie 2 mln ton, krajowa produkcja wyniosła ok. 0,53 mln ton, a eksport był rzędu 0,2 mln ton. 65 proc. importu - czyli ok. 1,3 mln ton, co odpowiadało ponad połowie krajowej konsumpcji - stanowił przywóz z Rosji. Z Białorusi pochodziło 3 proc. całego importu gazu płynnego w 2020 r.


PAP/ho

Rosyjska propaganda kontynuuje zastraszanie Polski i Polaków - ostrzega Stanisław Żaryn

14.04.2022 11:54
Rosyjska propaganda kontynuuje nagłaśnianie przekazu, który służyć ma zastraszaniu Polski i Polaków - napisał w czwartek na Twitterze rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Andrzej Duda o wizycie w Ukrainie: mamy nadzieję, że nasz głos z Kijowa został usłyszany na świecie

14.04.2022 13:13
Unia Europejska i świat muszą dać wsparcie finansowe dla Ukrainy, wierzę, że jako społeczność międzynarodowa sprostamy temu zadaniu - powiedział prezydent Andrzej Duda. Wyraził nadzieję, że wizyta prezydentów w Kijowie, był to widomy znak wsparcia dla obrońców Ukrainy i że ten głos został usłyszany na świecie.

Ukraina pozbywa się rosyjskich symboli. W Kijowie może się pojawić stacja metra "Warszawska"

14.04.2022 15:07
Nazwa stacji kijowskiego metra "Mińska" może zostać zmieniona na "Warszawska". Władze ukraińskiej stolicy zamierzają zmienić nazwy związane z rosyjskimi i białoruskimi patronami. Powodem jest zaangażowanie Rosji i Białorusi w wojnę przeciwko Ukrainie.