Redakcja Polska

Estonia i Łotwa planują zakup pojazdów wojskowych o wartości blisko 700 mln euro

19.11.2022 17:57
Estonia i Łotwa planują zakup pojazdów wojskowych o wartości blisko 700 mln euro. Pierwsze z nich mogą pojawić w tych krajach już w przyszłym roku.
Audio
  • Estonia i Łotwa planują zakup pojazdów wojskowych o wartości blisko 700 mln euro. Materiał Kamila Zalewskiego
Amerykański wielozadaniowy pojazd o wysokiej mobilności - potocznie Humvee
Amerykański wielozadaniowy pojazd o wysokiej mobilności - potocznie HumveeFilmbildfabrik/ Shutterstock

Pojazdy mają trafić do sił zbrojnych, policji oraz straży granicznej. Zarówno wojsko jak też służby potrzebują zarówno nowoczesnych ciężarówek i pojazdów terenowych, jak też specjalnego sprzętu takiego jak dźwigi czy holowniki. Estoński portal ERR podaje, że najstarsze używane samochody ciężarowe należące do tamtejszych sił zbrojnych zostały wyprodukowane w latach 70. ubiegłego stulecia, gdy kraj był częścią Związku Radzieckiego.

Umowa kupna zawierana jest na 10 lat, a liczba maszyn, które zostaną dostarczone do obu tych państw bałtyckich uzależniona będzie od tego jak zmieniać się będą ceny poszczególnych pojazdów. Estońskie władze przewidują, że sprzęt zacznie być dostarczany w trzecim lub czwartym kwartale przyszłego roku.


IAR/dad

Polska wysoko w rankingu cyberbezpieczeństwa "Cyber Defence Index 22/23"

19.11.2022 13:30
Ranking "Cyber Defence Index 22/23" ocenia postępy w cyfryzacji i budowie cyberbezpieczeństwa 20 największych najbardziej rozwiniętych technologicznie gospodarek świata. Polska zajęła w nim 6 miejsce. - informuje portal Wojska Polskiego.

Rosyjskie myśliwce nad Bałtykiem. NATO: zachowanie niebezpieczne i nieprofesjonalne

19.11.2022 14:44
Rosyjskie samoloty wojskowe przeleciały niebezpiecznie nisko nad NATO-wskimi okrętami na Morzu Bałtyckim - informuje pakt. Do incydentu doszło w czwartek rano.

Bułgaria przekaże Ukrainie czołgi, wyrzutnie artyleryjskie i amunicję. Sprzęt trafi na front przez Polskę

19.11.2022 16:14
Bułgaria przekaże Ukrainie czołgi, wyrzutnie artyleryjskie i amunicję - oznajmił w sobotę w wywiadzie dla telewizji publicznej minister obrony Dymitar Stojanow. Resort obrony opracował listę uzbrojenia, które ma być dostarczone Ukrainie na podstawie uchwały parlamentu z początku listopada o pomocy wojskowej dla Kijowa.