Redakcja Polska

Orlen udziałowcem w rafinerii Schwedt? Wkrótce może zapaść decyzja

08.12.2022 10:29
Decyzja o udziale polskiego koncernu Orlen w Rafinerii Schwedt (PCK) ma zapaść w czwartek - podaje portal biznesalert.pl powołując się na niemieckie media.
W połowie września tego roku agencje Bloomberg i Reuters poinformowały, że rzekomo PKN Orlen jest zainteresowany przejęciem pakietu kontrolnego w niemieckiej rafinerii PCK Schwedt.
W połowie września tego roku agencje Bloomberg i Reuters poinformowały, że rzekomo PKN Orlen jest zainteresowany przejęciem pakietu kontrolnego w niemieckiej rafinerii PCK Schwedt.studioverde/Shutterstock

Jak czytamy na biznesalert.pl, ponieważ dostawy ropy rosyjskiej, z której rafineria ta korzysta prawie w 100 procentach, skończą się oficjalnie wraz z końcem tego roku, Niemcy szukają alternatywnych źródeł dostaw. Sekretarz stanu w federalnym ministerstwie gospodarki i pełnomocnik rządowy do spraw PCK Michael Kellner powiedział w rozmowie z BiznesAlert.pl, że dostawy te będą prawdopodobnie składały także z ropy transportowanej przez polski naftoport w Gdańsku oraz dostawy kazachskiej ropy, która będzie badana chemicznie. Badania mają być prowadzone by wykluczyć możliwość podmieniania tego surowca na pochodzący z Rosji.

– Nie można dłużej polegać na surowcach energetycznych z Rosji. Podejmujemy niezbędne decyzje, by uzyskać niezależność od nich w długim terminie – powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz w rozmowie z Deutschlandfunke.

Federalne Ministerstwo Gospodarki chce w najbliższy czwartek przeprowadzić rozmowy z udziałowcami rafinerii PCK. Oprócz większościowego właściciela Rosnieft Deutschland (54,2 procent), udziałowcami są koncern naftowy Shell (37,5 procent) i włoska firma Eni (8,3 procent). Spekuluje się, że Polska postawi wejście państwowej spółki Orlen do PCK jako warunek dostaw ropy przez port w Gdańsku – pisze biznesalert.pl powołując się na niemiecki Märkische Oderzeitung.

Kellner udzielił poparcia wobec ewentualnego zaangażowania Orlenu. Za przejęciem udziałów mniejszościowych przez Orlen opowiedział się także landowy minister gospodarki Jörg Steinbach. Z zamiarem sprzedaży swoich udziałów noszą się Shell i Eni, co świadczy o znacznych zmianach struktury właścicielskiej tej rafinerii.

Jak zaznacza biznesalert.pl, Polacy stawiają także warunek derusyfikacji Rafinerii Schwedt, która jest obecnie pod zarządem komisarycznym, ale Rosnieft wciąż ma udział w jej przychodach i transferuje je do Rosji atakującej Ukrainę.


Źródło: biznesalert.pl

Estończycy zbierają podpisy pod petycją wzywającą do odcięcia ambasadzie Rosji prądu, wody i gazu

07.12.2022 15:27
Obywatele Estonii zbierają podpisy pod petycją wzywającą do odcięcia ambasadzie Rosji w Tallinie prądu, wody i gazu. "Niech cierpią jak mieszkańcy Kijowa!" - napisano w uzasadnieniu wezwania.

Wołodymyr Zełenski człowiekiem roku magazynu TIME. "Wybór był tak oczywisty jak nigdy"

07.12.2022 16:49
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski został człowiekiem roku 2022 magazynu TIME. Ogłaszając wyróżnienie reakcja gazety podkreśliła, że ukraiński przywódca zmobilizował narody całego świata do zjednoczenia się w obronie wolności.

Wicepremier Gliński dla czeskiego tygodnika: pomoc dla Ukrainy jest naszą cywilizacyjną powinnością

08.12.2022 11:22
"Wsparcie dla Ukrainy jest niezbędne dla powrotu bezpieczeństwa. To nasz cywilizacyjny obowiązek wobec sąsiedniego państwa, przyszłości i naszej kultury" - napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w artykule opublikowanym w czwartek w czeskim tygodniku Echo.