Redakcja Polska

 10. pakiet sankcji przeciwko Rosji. Będzie zawierał ograniczenia w handlu i eksporcie technologii

15.02.2023 12:01
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała, że 10. pakiet unijnych sankcji przeciwko Rosji za agresję na Ukrainę będzie zawierał ograniczenia w handlu i eksporcie technologii o wartości 11 mld euro.
Ursula von der Leyen
Ursula von der LeyenEPA/JULIEN WARNAND

- Osłabiamy zdolność Rosji do utrzymania jej machiny wojennej. Nasz 10. pakiet sankcji obejmuje zakazy handlu i kontrole eksportu technologii o wartości 11 miliardów euro - powiedziała.

Pakiet ten został zapowiedziała przez von der Leyen już na początku stycznia, jednak nadal nie został przyjęty.

Przewodnicząca KE powiedziała też, że Rosja wykorzystuje setki irańskich dronów na polach bitew na Ukrainie. "Te irańskie drony zabijają ukraińskich cywilów – to jest okrutne! Dlatego po raz pierwszy proponujemy również nałożenie sankcji na podmioty irańskie, w tym powiązane z Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej. Naszym obowiązkiem jest nałożyć na nich sankcje" - wskazała.

Von der Leyen przypomniała też o zbliżającej się rocznicy ataku Rosji na Ukrainę. - Prawie rok temu, w nocy 24 lutego, Rosja zaatakowała Ukrainę i wojna wróciła do Europy. Tej nocy nasze myśli i modlitwy były z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi. Śledziliśmy wiadomości z Donbasu i Kijowa w napięciu. Czy będą w stanie oprzeć się atakowi rosyjskich najeźdźców? Dziś wiemy, że tak. Rok później perfidne plany Putina nadal są udaremniane przez dzielny naród ukraiński - powiedziała.

- Rok później ten parlament powitał prezydenta Ukrainy - Wołodymyra Zełenskiego - jako prawdziwego bohatera, jakim jest. Rok później imperialne fantazje Putina stały się ponurą rzeczywistością – podczas gdy marzenia Ukrainy są silniejsze niż kiedykolwiek. Wczesnym rankiem 24 lutego, kiedy rosyjskie czołgi wjechały na Ukrainę, cały kontynent wstrzymał oddech. Niektórzy przewidywali, że Ukraina upadnie w ciągu kilku dni. Ale zamiast tego legendarna odwaga narodu ukraińskiego zaszokowała świat - podkreśliła Ursula von der Leyen.


PAP/IAR/dad

Polscy strażacy o misji w Turcji. "Największa euforia pojawiła się, gdy wyciągaliśmy dwunastą osobę"

15.02.2023 09:33
- Największe emocje towarzyszyły nam przy ostatniej, dwunastej uratowanej spod gruzów osobie - powiedział dowódca polskiej strażackiej grupy poszukiwawczo-ratowniczej HUSAR brygadier Grzegorz Borowiec. Grupa wraca z misji po trzęsieniu ziemi w Turcji. Polska grupa strażaków, medycy oraz ratownicy górniczy mają wylądować w środę po południu na lotnisku w Warszawie.

Szef MSZ dla "Gazety Polskiej": dotychczas walczyliśmy o siebie. Dziś Ukraińcy walczą za nas

15.02.2023 10:37
Dotychczas to my walczyliśmy o siebie i innych, dziś jest inaczej – Ukraińcy walczą za nas – mówi "Gazecie Polskiej" minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.