Redakcja Polska

Polscy rolnicy dostaną pieniądze za straty w związku z importem zboża z Ukrainy. Zapadła decyzja

30.03.2023 13:23
Polscy rolnicy dostaną 29,5 miliona euro z unijnego budżetu za straty wywołane importem zboża z Ukrainy. Przedstawiciele państw członkowskich zasiadający w tak zwanym Komitecie Zarządzającym zaakceptowali propozycję Komisji Europejskiej w tej sprawie. Komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski napisał na Twitterze, że z zadowoleniem przyjął zatwierdzenie pakietu.
Jest ostateczna zgoda w UE - polscy rolnicy dostaną pieniądze za straty w związku z importem zboża z Ukrainy
Jest ostateczna zgoda w UE - polscy rolnicy dostaną pieniądze za straty w związku z importem zboża z UkrainyShutterstock/Fotokostic

Dodatkowo jest możliwość podwojenia tej kwoty z budżetu krajowego. To oznacza, że wsparcie dla polskich rolników może wynieść prawie 60 milionów euro. W tym pakiecie pomocowym oprócz Polski pieniądze dostaną także Bułgaria - prawie 17 milionów euro, oraz Rumunia - nieco ponad 10 milionów euro. Komisja Europejska przygotowuje również kolejny pakiet w wysokości 75 milionów euro dla pięciu krajów, z czego około 30 milionów euro ma otrzymać Polska.


Posłuchaj
00:45 12278495_1.mp3 Jest ostateczna zgoda w UE - polscy rolnicy dostaną pieniądze za straty w związku z importem zboża z Ukrainy. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)

 

Z informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że dziś rozpoczęły się konsultacje w Brukseli w tej sprawie. Natomiast w poniedziałek Komisja zatwierdziła polski program wsparcia sektora produkcji pszenicy i kukurydzy. Chodzi o 600 milionów złotych pomocy publicznej.


IAR/dad

Biały Dom: nie mamy żadnych dowodów na nieprawidłowe wykorzystanie pomocy dla Ukrainy

30.03.2023 10:44
Nie mamy żadnych dowodów na to, by doszło do rażących naruszeń w sprawie zarządzania pomocą zbrojeniową dla Ukrainy - powiedział w środę rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. - Urzędnicy ukraińscy podzielają naszą troskę o przejrzystość i odpowiedzialność" w procesie dostarczania pomocy zbrojeniowej - podkreślił Kirby na konferencji prasowej.

Ukraińska armia otrzyma 15 zestawów przeciwlotniczych Viktor. Złożyli się na nie Czesi

30.03.2023 14:54
Ukraińska armia otrzyma 15 mobilnych zestawów przeciwlotniczych Viktor. To kolejny sprzęt zakupiony dzięki prowadzonej w Czechach zbiórce pod hasłem "Prezent dla Putina". Jej organizatorzy poinformowali, że sprzęt wyjeżdża na front.

"Daily Telegraph": powinniśmy wzmacniać więzi z Polską - nową potęgą Europy

30.03.2023 16:03
Jeśli Wielka Brytania będzie chciała odbudowywać więzi z Europą, powinna to robić poprzez kraje takie jak Polska czy Słowacja. Znacznie lepiej rozumieją one wspólne wyzwania, a Polska staje się nowym europejskim mocarstwem - pisze w czwartek dziennik "Daily Telegraph".