Redakcja Polska

Podpisano porozumienie dotyczące rozwoju sektora kosmicznego w Polsce oraz lotu Polaka w kosmos

30.08.2023 13:03
W Ministerstwie Rozwoju i Technologii podpisano porozumienie pomiędzy Polską i Europejska Agencją Kosmiczną dotyczące rozwoju sektora kosmicznego w Polsce. Umowy dotyczą także organizacji stażu dla Polaków w ESA oraz lotu Polaka w kosmos.
Audio
  • Podpisano porozumienie dotyczące rozwoju sektora kosmicznego w Polsce oraz lotu Polaka w kosmos. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Dyrektor generalny ESA Josef Aschbacher podkreślił, że Polska wykonała ogromną pracę przygotowując porozumienia i staje się krajem inwestującym w badania kosmiczne
Dyrektor generalny ESA Josef Aschbacher podkreślił, że Polska wykonała ogromną pracę przygotowując porozumienia i staje się krajem inwestującym w badania kosmiczneMRiT/Twitter

Podpisanie porozumień możliwe było dzięki zwiększeniu polskiej składki do ESA o 295 milionów euro w latach 2023-2025. Obecny w Warszawie dyrektor generalny ESA dr Josef Aschbacher podkreślił, że rozwój branży kosmicznej to dziś konieczność. Szef ESA zaznaczył także, że zawarte porozumienie umożliwia udział Polaka w misji kosmicznej.

"Jeżeli chcemy być liderem, by odgrywać tak samo ważną rolę jak inne mocarstwa, to musimy do 2025 roku osiągnąć jedną trzecią budżetu NASA. Mogę powiedzieć, że Polska doskonale zrozumiała to przesłanie i zaczyna odgrywać aktywną rolę w rozwoju branży kosmicznej. Nasze porozumienie, które dziś podpisaliśmy, oznacza także, że kolejny Polak poleci w kosmos. Stanie się to prawie 50 lat po tym, jak dokonał tego Mirosław Hermaszewski" - powiedział dyrektor generalny ESA.

Poza lotem Polaka w kosmos porozumienia dotyczą także organizacji staży dla Polaków w ESA, do których pierwszy nabór planowany jest na wrzesień tego roku. Jak powiedział minister Waldemar Buda, umowy mają także zagwarantować szybszy rozwój polskim firmom związanym z branżą kosmiczną. "Mamy 400 firm, które w tej branży działają, chcemy aby one poprzez te umowy i współpracę z ESA nabrały dynamiki, żeby weszły na wyższy poziom i uczestniczyły w tworzeniu nowoczesnych technologii" - powiedział Waldemar Buda.

Polska znajduje się w pierwszej dziesiątce państw, które finansują rozwój sektora kosmicznego w Europie. Jeszcze w tym roku możliwe jest podpisanie kolejnej umowy, dotyczącej budowy konstelacji dwóch lub trzech polskich cywilnych satelitów obserwacyjnych.

Lot Polaka w kosmos planowany jest na drugą połowę przyszłego roku. Prawdopodobnie dokona tego dr Sławosz Uznański, rezerwowy astronauta ESA, który 4 września w Kolonii rozpoczyna szkolenie przygotowujące do misji.

IAR/PP

Zobacz więcej na temat: kosmos POLSA esa badanie

Aplikacja mObywatel 2.0. Cyfrowy asystent obywatela i dowód osobisty w smartfonie

22.07.2023 08:15
Dzięki aplikacji, którą od 14 lipca można bezpiecznie i bezpłatnie pobrać ze sklepu Google Play i App Store, załatwianie spraw urzędowych będzie prostsze i wygodniejsze – bez wychodzenia z domu.

Polska i Arabia Saudyjska podpisały umowę, która pozwoli na utworzenie bezpośrednich połączeń lotniczych

28.08.2023 15:05
Polska i Arabia Saudyjska podpisały umowę, która pozwoli na utworzenie bezpośrednich połączeń lotniczych pomiędzy tymi krajami. Porozumienie o komunikacji lotniczej zostało podpisane w Warszawie przez ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka oraz ministra transportu i usług logistycznych Królestwa Arabii Saudyjskiej Saleha Al-Jassera.

Polska liderem w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni

30.08.2023 13:26
Polska liderem w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni - SMA. Z opublikowanych badań, które obejmują okres 30 miesięcy obserwacji dorosłych pacjentów z SMA wynika, że kompleksowy program diagnostyczno-terapeutyczny rdzeniowego zaniku mięśni przynosi efekty.