Polskie Radio
Section05
Andrzej Adamczyk

"Zapomnieli portfela". Adamczyk o pomocy UE dla Ukrainy

- Tu brakuje słów. To żenujące, że Niemcy, Francuzi, Holendrzy, Belgowie, Włosi, członkowie UE starają się uciszyć sumienie, nie dając eurocenta, kwota jest symboliczna - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, o decyzji Brukseli ws. pomocy dla uchodźców.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Adamczyk ministerstwo infrastruktury Ukraina uchodźcy Jedynka Ukraina Unia Europejska Komisja Europejska pomoc wojna na Ukrainie wojna 2022 Krzysztof Świątek

Andrzej Adamczyk: nie grozi nam paraliż ruchu lotniczego

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej podpisała w czwartek porozumienie z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego. Porozumienie ma obowiązywać do 10 lipca 2022 roku. – Nie grozi nam paraliż ruchu lotniczego nad Polską. Pasażerowie mogą odetchnąć z ulgą. Loty mogą odbywać się z każdego lotniska w kraju, na takich zasadach jak dotychczas – powiedział w audycji "Trójkowy komentarz dnia" minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Rosja POLSKA lotnictwo Andrzej Adamczyk ministerstwo infrastruktury Bartłomiej Graczak samolot samoloty

Negocjacje z kontrolerami lotów. Adamczyk: wszystko wskazuje na to, że nie będzie paraliżu

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział, że jest coraz bliżej porozumienia między Polską Agencją Żeglugi Powietrznej a kontrolerami lotu, domagającymi się m.in. większych zarobków. - Wszystko wskazuje na to, że ruch lotniczy w Polsce nie będzie dotknięty częściowym, całkowitym lub niewielkim paraliżem - mówił minister w Sejmie.
Zobacz więcej na temat:  lotnictwo GOSPODARKA Andrzej Adamczyk POLSKA

Kontrolerzy chcą zarabiać więcej niż przed pandemią. Minister Adamczyk odpowiada

- Polska Agencja Żeglugi Powietrznej proponuje kontrolerom lotów powrót do zarobków sprzed pandemii - poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Średnia pensja osób pracujących na tym stanowisku wynosiła wówczas około 40 tys. zł miesięcznie w Warszawie i 25 tys. na pozostałych lotniskach w kraju.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA lotnictwo LOT Andrzej Adamczyk POLSKA infrastruktura

Lekcje o bezpieczeństwie w ruchu drogowym dla dzieci z Ukrainy

Inspekcja Transportu Drogowego przygotowała specjalne lekcje online z zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Skierowane są do dzieci z Ukrainy i prowadzone w ich języku ojczystym. Pierwsza tego typu lekcja odbyła się w Szkole Podstawowej nr 2 im. Królowej Jadwigi w Bełżycach, a udział w niej wzięli miedzy innymi minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Zobacz więcej na temat:  Przemysław Czarnek bezpieczeństwo dzieci szkoła podstawowa Andrzej Adamczyk dzieci Ukraina

Lekcja ruchu drogowego dla dzieci z Ukrainy

Inspektorat Transportu Drogowego przygotował lekcje online poświęcone bezpieczeństwu ruchu drogowego dla uczniów z Ukrainy w ich ojczystym języku. Pierwszą z nich poprowadzili wspólnie minister edukacji Przemysław Czarnek, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i szef Inspektoratu Alvin Gajadhur.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo bezpieczeństwo na drodze Agnieszka Kamińska Alvin Gajadhur Przemysław Czarnek Andrzej Adamczyk

Andrzej Adamczyk: nie ma w Polsce gminy, w której nie byłyby widoczne efekty działań Funduszu Rozwoju Dróg

- Nie ma w Polsce gminy, w której nie byłyby widoczne efekty działań w ramach Funduszu Rozwoju Dróg - ocenił minister infrastruktury. Andrzej Adamczyk wziął udział w jednym z paneli dyskusyjnych w ramach Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach. Zapowiedział, że do końca dekady z tego funduszu na poprawę jakości dróg zostanie przeznaczonych ok. 40 mld zł.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ministerstwo infrastruktury Andrzej Adamczyk społeczeństwo rozwój drogi infrastruktura transport inwestycje GOSPODARKA

Adamczyk o zamknięciu portów dla rosyjskich statków

- Mam nadzieję, że Unia Europejska i Komisja Europejska doprowadzą do tego, że będziemy mieli restrykcje tożsame z tymi, na które zdecydowały się Wielka Brytania, bo wówczas ma to sens - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, pytany o blokadę portów Europy dla rosyjskich statków. - W sprawie zamknięcia portów Europy dla Rosji są prowadzone konsultacje wewnątrz-unijne, przede wszystkim rozmawia na ten temat premier Mateusz Morawiecki - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Adamczyk Polskie Radio Krzysztof Świątek Rosja Europa Zachodnia handel Unia Europejska Europa infografika GOSPODARKA

Piotr Wawrzyk, Marlena Maląg i Andrzej Adamczyk w "Sygnałach dnia"

Gośćmi "Sygnałów dnia" w środę (2.03) będą: o godz. 7.15 Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych, o godz. 7.40 Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej oraz o godz. 8.15 Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Świątek Ministerstwo Spraw Zagranicznych Marlena Maląg Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Andrzej Adamczyk ministerstwo infrastruktury Piotr Wawrzyk