X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Jacek Czaputowicz: dziedzictwo papieża Polaka ma ponadczasowy wymiar

18.05.2020 11:51
Dziedzictwo papieża Polaka ma wymiar uniwersalny, ponadczasowy; jego historyczny pontyfikat zmienił oblicze Polski, Kościoła i świata - powiedział w poniedziałek minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz w 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II.
Audio
  • Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz powiedział, że życie i posługa Karola Wojtyły to poruszające świadectwo powołania do świętości. W zamieszczonym na Twitterze nagraniu w setną rocznicę urodzin Jana Pawła II minister mówił też o zasługach papieża Polaka w obaleniu komunizmu (IAR)
  • Minister Jacek Czaputowicz dodał, że Jan Paweł II uczył nas wrażliwości na bliźniego i gotowości niesienia pomocy potrzebującym (IAR)
Kadr z filmu przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Kadr z filmu przygotowanego przez Ministerstwo Spraw ZagranicznychŹródło: Twitter/ Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP @MSZ_RP

- Życie i posługa Karola Wojtyły jako człowieka, kapłana, biskupa krakowskiego i wreszcie następcy świętego Piotra to poruszające świadectwo powołania do świętości i prawdziwej miłości Boga i człowieka. Jako duszpasterz kierował swoje orędzie do całego świata. Jako niestrudzony pielgrzym z Dobrą Nowiną docierał do najdalszych zakątków kuli ziemskiej. Był wielkim apostołem pokoju, który wzywał do dialogu i budowania cywilizacji miłości - powiedział Czaputowicz w filmie opublikowanym na Twitterze.

Podkreślił, że "dzięki niemu dokonała się bezkrwawa rewolucja w Polsce i rozpoczął się marsz Europy Środkowej i Wschodniej ku wolności". - Europa leżała mu szczególnie na sercu, troszczył się o jej losy, widząc głęboki sens zbliżenia europejskich narodów w budowaniu wspólnoty opartej na wolności. Odwoływał się jakże często także do dziedzictwa tolerancji Rzeczpospolitej Obojga Narodów. "Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej" - mówił - przypomniał szef MSZ.

Jak dodał, "Ojciec Święty uczył nas wrażliwości na bliźniego, gotowości do niesienia pomocy najbardziej potrzebującym". - Nie tylko w czasie pandemii Polska pamięta o tym przesłaniu Jana Pawła II, niosąc solidarnie pomoc cierpiącym z powodu chorób, klęsk żywiołowych i działań wojennych na wszystkich kontynentach - wskazywał Czaputowicz.

- Dziedzictwo papieża Polaka ma wymiar uniwersalny, ponadczasowy. Stanowi skarbnicę, z której czerpać mogą kolejne pokolenia. My rodacy św. Jana Pawła II jesteśmy szczególnie dumni z tego, że jego historyczny pontyfikat zmienił oblicze Polski, Kościoła i świata - podkreślił minister spraw zagranicznych.

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach, gdzie spędził dzieciństwo i młodość. W Krakowie studiował polonistykę, a później zdecydował o wstąpieniu do seminarium i wyborze kapłaństwa. Był biskupem pomocniczym i arcybiskupem metropolitą krakowskim. 16 października 1978 r. został wybrany na papieża.

Jan Paweł II był pierwszym papieżem z Polski i pierwszym po 455 latach następcą św. Piotra niebędącym Włochem oraz najmłodszym papieżem od 1864 roku. Jego pontyfikat trwał ponad 26 lat i był drugim, co do długości w dziejach Kościoła.

Zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Beatyfikowany został 1 maja 2011 roku przez papieża Benedykta XVI. W 2013 roku papież Franciszek uznał cud uzdrowienie Kostarykanki Floribeth Mora Diaz za wstawiennictwem Jana Pawła II. Kanonizacja odbyła się 27 maja 2014 r. w Rzymie.


PAP/IAR/dad

List prezydentów Polski i Litwy z okazji stulecia urodzin papieża Jana Pawła II

17.05.2020 11:58
Wspólny list z okazji setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II wystosowali prezydenci Polski i Litwy Andrzej Duda i Gitanas Nauseda. "My, Polacy i Litwini, przywiązujemy do postaci św. Jana Pawła II ogromne znaczenie. Jest dla nas symbolem, świadkiem historii, ale także uznajemy w nim współtwórcę wolności naszego regionu" - czytamy w liście.  

Ambasador USA o Janie Pawle II: był i jest inspiracją miliardów ludzi na całym świecie

18.05.2020 08:22
Święty Papież Jan Paweł II miał ogromny wkład w upadek komunizmu w Europie, bronił praw człowieka i słynął z inicjatyw na rzecz pokoju; był, i cały czas jest, inspiracją miliardów ludzi na całym świecie - podkreśliła ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Odzyskaliśmy kontrolę nad gazociągiem jamalskim. Rosja przestała kontrolować tranzyt gazu przez Polskę

18.05.2020 10:12
Od 18 maja rosyjski gaz płynie przez Polskę na unijnych zasadach. Po 25 latach wygasł, niekorzystny dla naszego kraju kontrakt na tranzyt błękitnego paliwa gazociągiem Jamał - Europa. Jak podała gazeta "Kommiersant", rosyjska spółka Gazprom już kupiła prawo do przesłania ponad 6 miliardów metrów sześciennych surowca.

W związku z pracą zarobkową do Polski bez kwarantanny można wjechać z całej UE i EOG

18.05.2020 15:45
Od soboty do Polski w związku z pracą zarobkową bez kwarantanny można wjechać już nie tylko z Niemiec, Czech, Słowacji i Litwy, ale z całej Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego - przypomniał w poniedziałek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.