Redakcja Polska

Jacek Czaputowicz: dziedzictwo papieża Polaka ma ponadczasowy wymiar

18.05.2020 11:51
Dziedzictwo papieża Polaka ma wymiar uniwersalny, ponadczasowy; jego historyczny pontyfikat zmienił oblicze Polski, Kościoła i świata - powiedział w poniedziałek minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz w 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II.
Audio
  • Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz powiedział, że życie i posługa Karola Wojtyły to poruszające świadectwo powołania do świętości. W zamieszczonym na Twitterze nagraniu w setną rocznicę urodzin Jana Pawła II minister mówił też o zasługach papieża Polaka w obaleniu komunizmu (IAR)
  • Minister Jacek Czaputowicz dodał, że Jan Paweł II uczył nas wrażliwości na bliźniego i gotowości niesienia pomocy potrzebującym (IAR)
Kadr z filmu przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Kadr z filmu przygotowanego przez Ministerstwo Spraw ZagranicznychŹródło: Twitter/ Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP @MSZ_RP

- Życie i posługa Karola Wojtyły jako człowieka, kapłana, biskupa krakowskiego i wreszcie następcy świętego Piotra to poruszające świadectwo powołania do świętości i prawdziwej miłości Boga i człowieka. Jako duszpasterz kierował swoje orędzie do całego świata. Jako niestrudzony pielgrzym z Dobrą Nowiną docierał do najdalszych zakątków kuli ziemskiej. Był wielkim apostołem pokoju, który wzywał do dialogu i budowania cywilizacji miłości - powiedział Czaputowicz w filmie opublikowanym na Twitterze.

Podkreślił, że "dzięki niemu dokonała się bezkrwawa rewolucja w Polsce i rozpoczął się marsz Europy Środkowej i Wschodniej ku wolności". - Europa leżała mu szczególnie na sercu, troszczył się o jej losy, widząc głęboki sens zbliżenia europejskich narodów w budowaniu wspólnoty opartej na wolności. Odwoływał się jakże często także do dziedzictwa tolerancji Rzeczpospolitej Obojga Narodów. "Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej" - mówił - przypomniał szef MSZ.

Jak dodał, "Ojciec Święty uczył nas wrażliwości na bliźniego, gotowości do niesienia pomocy najbardziej potrzebującym". - Nie tylko w czasie pandemii Polska pamięta o tym przesłaniu Jana Pawła II, niosąc solidarnie pomoc cierpiącym z powodu chorób, klęsk żywiołowych i działań wojennych na wszystkich kontynentach - wskazywał Czaputowicz.

- Dziedzictwo papieża Polaka ma wymiar uniwersalny, ponadczasowy. Stanowi skarbnicę, z której czerpać mogą kolejne pokolenia. My rodacy św. Jana Pawła II jesteśmy szczególnie dumni z tego, że jego historyczny pontyfikat zmienił oblicze Polski, Kościoła i świata - podkreślił minister spraw zagranicznych.

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach, gdzie spędził dzieciństwo i młodość. W Krakowie studiował polonistykę, a później zdecydował o wstąpieniu do seminarium i wyborze kapłaństwa. Był biskupem pomocniczym i arcybiskupem metropolitą krakowskim. 16 października 1978 r. został wybrany na papieża.

Jan Paweł II był pierwszym papieżem z Polski i pierwszym po 455 latach następcą św. Piotra niebędącym Włochem oraz najmłodszym papieżem od 1864 roku. Jego pontyfikat trwał ponad 26 lat i był drugim, co do długości w dziejach Kościoła.

Zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Beatyfikowany został 1 maja 2011 roku przez papieża Benedykta XVI. W 2013 roku papież Franciszek uznał cud uzdrowienie Kostarykanki Floribeth Mora Diaz za wstawiennictwem Jana Pawła II. Kanonizacja odbyła się 27 maja 2014 r. w Rzymie.


PAP/IAR/dad

List prezydentów Polski i Litwy z okazji stulecia urodzin papieża Jana Pawła II

17.05.2020 11:58
Wspólny list z okazji setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II wystosowali prezydenci Polski i Litwy Andrzej Duda i Gitanas Nauseda. "My, Polacy i Litwini, przywiązujemy do postaci św. Jana Pawła II ogromne znaczenie. Jest dla nas symbolem, świadkiem historii, ale także uznajemy w nim współtwórcę wolności naszego regionu" - czytamy w liście.  

Ambasador USA o Janie Pawle II: był i jest inspiracją miliardów ludzi na całym świecie

18.05.2020 08:22
Święty Papież Jan Paweł II miał ogromny wkład w upadek komunizmu w Europie, bronił praw człowieka i słynął z inicjatyw na rzecz pokoju; był, i cały czas jest, inspiracją miliardów ludzi na całym świecie - podkreśliła ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Odzyskaliśmy kontrolę nad gazociągiem jamalskim. Rosja przestała kontrolować tranzyt gazu przez Polskę

18.05.2020 10:12
Od 18 maja rosyjski gaz płynie przez Polskę na unijnych zasadach. Po 25 latach wygasł, niekorzystny dla naszego kraju kontrakt na tranzyt błękitnego paliwa gazociągiem Jamał - Europa. Jak podała gazeta "Kommiersant", rosyjska spółka Gazprom już kupiła prawo do przesłania ponad 6 miliardów metrów sześciennych surowca.

W związku z pracą zarobkową do Polski bez kwarantanny można wjechać z całej UE i EOG

18.05.2020 15:45
Od soboty do Polski w związku z pracą zarobkową bez kwarantanny można wjechać już nie tylko z Niemiec, Czech, Słowacji i Litwy, ale z całej Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego - przypomniał w poniedziałek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.