Redakcja Polska

Lwów: Obchody 79. rocznicy mordu polskich profesorów na Wzgórzach Wuleckich

04.07.2020 15:17
W ulewnym deszczu i z przestrzeganiem wszystkich warunków kwarantanny odbyły się obchody 79. rocznicy niemieckiego mordu polskich profesorów we Lwowie. Przedstawiciele uczelni lwowskich, władz miejscowych i Konsulatu Generalnego RP we Lwowie złożyli kwiaty i pomodlili się pod pomnikiem na Wzgórzach Wuleckich w hołdzie profesorom lwowskim pomordowanym przez Niemców w 1941 roku.  
Audio
  • Lwów: Obchody 79 rocznicy mordu polskich profesorów na Wzgórzach Wuleckich. Relacja Eugeniusza Sało [posłuchaj]
Uroczystości we Lwowie z udziałem Elizy Dzwonkiewicz, Konsul Generalnej RP
Uroczystości we Lwowie z udziałem Elizy Dzwonkiewicz, Konsul Generalnej RP Foto: Andrzej Borysewicz/ Kurier Galicyjski

W obchodach wzięli udział: konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, mer Lwowa Andrij Sadowyj, rektor Politechniki Lwowskiej Jurij Bobało, władze lwowskich uczelni wyższych, społeczności akademickiej i duchowieństwo. Podczas uroczystości zabrzmiały hymny państwowe Ukrainy i Polski. Zebrani uczcili pamięć zamordowanych profesorów minutą ciszy.

Konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz podkreśliła, że hitlerowcy wymordowali przedwojenną polską elitę naukową. – To była elita polskiego narodu wyniszczona według pewnego planu, który Niemcy realizowali tutaj, we Lwowie, jak i w Krakowie, gdzie również zamordowano polskich profesorów. Śmierć każdego człowieka jest wielką tragedią, ale kiedy morduje się i unicestwia elitę narodu, jest to tragedia podwójna, bo na jakiś czas przekreśla się możliwość rozwoju tego państwa. Mamy świadomość, że wśród zamordowanych profesorów byli wybitni naukowcy, którzy mogli jeszcze dużo wnieść tak do polskiej, jak i do światowej nauki – powiedziała dyplomata.


Uroczystości we Lwowie     Foto: Andrzej Borysewicz/ Kurier GalicyjskiObchody 79. rocznicy niemieckiego mordu polskich profesorów we Lwowie    Foto: Andrzej Borysewicz/ Kurier Galicyjski

Jurij Bobało, rektor Politechniki Lwowskiej zaznaczył, że wspólne obchody łączą i pogłębiają ukraińsko-polskie stosunki. – Na pamiątkę tych strasznych wydarzeń spotykamy się tutaj, aby nie zapomnieć o tym, co się tutaj wydarzyło oraz aby to się więcej nie powtórzyło – podkreślił Jurij Bobało. – Na prośbę i w imieniu przyjaciół z wielu polskich uczelni i polskich miast złożono wieńce przy pomniku na Wzgórzach Wuleckich. Gdyby nie pandemia koronawirusa, jak co roku, byliby tutaj razem z nami. Chcę dodać, że podobny pomnik znajduje się we Wrocławiu. Tam coroczne uroczystości odbywają się 7–8 listopada. My również oraz rektorzy innych lwowskich uczelni jesteśmy zapraszani i składamy wspólnie z Polakami wieńce przy tym pomniku – podsumował rektor Politechniki Lwowskiej.


Uroczystości we Lwowie     Foto: Andrzej Borysewicz/ Kurier GalicyjskiObchody 79. rocznicy niemieckiego mordu polskich profesorów we Lwowie   Foto: Andrzej Borysewicz/ Kurier Galicyjski

Na zakończenie wspólnej modlitwy w intencji pomordowanych profesorów polskich przewodniczyli: o. Dawid Omieciński, proboszcz parafii św. Marii Magdaleny i kapelani Politechniki Lwowskiej i Uniwersytetu Lwowskiego.

Jutro przedstawiciele polskich organizacji Lwowa zgromadzą się przy „starym pomniku” – krzyżu na Wzgórzach Wuleckich, aby uczcić pamięć zamordowanych tam profesorów polskich.

W nocy z 3 na 4 lipca 1941 roku na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie z rąk nazistowskich oprawców zginęło 45 profesorów lwowskich uczelni wraz z członkami ich rodzin i przyjaciółmi.

Eugeniusz Sało/ Kurier Galicyjski

 

 

Zobacz więcej na temat: Lwów MSZ II wojna światowa

Polska pomoc dla Ukrainy w walce z koronawirusem

02.07.2020 12:09
Z Warszawy do Kijowa przybył konwój 12 ciężarówek straży pożarnej ze 130 tonami pomocy humanitarnej z Polski o łącznej wartości prawie 2,5 miliona złotych. Polscy strażacy przywieźli, między innymi, 40 tysięcy masek, 50 tysięcy rękawic jednorazowych, ponad 18 tysięcy przyłbic, ponad 130 tysięcy litrów środków odkażających oraz tysiąc kombinezonów ochronnych.

Szef MON: mamy pozwolenie na budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej

04.07.2020 09:23
MON dostało pozwolenie na budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Ossowie - poinformował szef resortu obrony Mariusz Błaszczak. Zapowiedział też niezwłoczne rozpoczęcie prac budowlanych.

Tajemnica katastrofy na Gibraltarze. Zginął w niej premier i Wódz Naczelny Władysław Sikorski

04.07.2020 12:10
77 lat temu miała miejsce jedna z najbardziej tajemniczych katastrof II wojny światowej. 4 lipca 1943 o godzinie 23:07, 16 sekund po starcie z lotniska na Gibraltarze, samolot C- 87 Liberator wodował na morzu i wkrótce zatonął. W katastrofie zginął premier polskiego rządu na emigracji i Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysław Sikorski oraz jego córka Zofia Leśniowska, której ciała nigdy nie odnaleziono.