Redakcja Polska

Czechy wystąpiły do Polski i Niemiec o pomoc w leczeniu pacjentów z COVID-19

26.02.2021 14:49
Czeski rząd rozmawia z Polską i Niemcami o możliwościach pomocy w leczeniu pacjentów z COVID-19. W czwartek odnotowano w Czechach prawie 14,5 tysiąca nowych zakażeń koronawirusem.
Transport pacjenta cierpiącego na COVID-19
Transport pacjenta cierpiącego na COVID-19PAP/Leszek Szymański

Liczba hospitalizowanych wynosi ponad 7 tysięcy. Ponad półtora tysiąca osób jest w ciężkim stanie. Wolnych pozostaje 15 procent łóżek na oddziałach intensywnej opieki medycznej czeskich szpitali.

Minister zdrowia Jan Blatny powiedział, że czeski rząd stara się wynegocjować bezpłatne przyjęcie pacjentów przez szpitale za granicą. - Przygotowujemy się na to, że mimo wprowadzanych obostrzeń obłożenie szpitali będzie w przyszłym tygodniu rosnąć. Obecnie rozmawiamy o pomocy z Niemcami i Polską - powiedział szef resortu zdrowia.

Gotowość przyjęcia pacjentów z Czech przez polskie szpitale zadeklarował przed tygodniem premier Mateusz Morawiecki. Wsparcie oferowały też władze Niemiec. Dotychczas jednak żaden z pacjentów z Czech nie trafił do szpitala za granicą.

Czeska Izba Poselska zdecyduje dziś o ewentualnym przedłużeniu stanu wyjątkowego w Czechach. Jeśli posłowie przyjmą rządowy wniosek, od poniedziałku zaostrzone zostaną restrykcje sanitarne.

IAR/dad

Premier proponuje by firmy farmaceutyczne podzieliły się patentami szczepionek przeciw Covid-19

26.02.2021 11:37
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że na szczycie Rady Europejskiej zaproponował, by firmy farmaceutyczne, które przeprowadziły badania naukowe i opracowały szczepionki przeciw Covid-19, podzieliły się patentami z innymi firmami, które mają dostępne linie produkcyjne i mogą z dnia na dzień rozpocząć wytwarzanie szczepionek. Przypomniał, że koncerny przygotowały szczepionki dzięki zaangażowaniu bardzo dużych środków publicznych, w tym środków europejskich podatników.

Amerykańskie Abramsy trafią do polskich wojsk pancernych?

26.02.2021 12:43
Jak donosi portal Defence24.pl , w ramach analiz rynku związanych z programem czołgu nowej generacji "Wilk", Polsce zaproponowano między innymi amerykańskie czołgi M1 Abrams. Ma to pośrednio wynikać z odpowiedzi, które zostały przesłane przez Inspektorat Uzbrojenia na zapytania serwisu. Jednym z uczestników analiz rynku jest bowiem Armia Stanów Zjednoczonych, która w trybie FMS najprawdopodobniej zaproponowała właśnie Abramsy.